Sudkyňa Sabová odoprela právo Kotlebovi na spravodlivé súdne konanie

22.09.2020 | 11:12 Neslávne známa sudkyňa Ružena Sabová rozhodujúca v kauze vražda Kuciaka sa opäť predviedla počas konania v kauze šekov Mariana Kotlebu.

Predsedovi ĽSNS Marianovi Kotlebovi v kauze kontroverzných šekov na 1488 eur, ktorá sa prejednáva pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), bolo odopreté právo na spravodlivé súdne konanie. Uviedol to vo svojej záverečnej reči jeden z obhajcov Kotlebu Tomáš Rosina.

"V prejednávanej veci bolo toto právo Marianovi Kotlebovi odopreté, teda právo na spravodlivý proces," zdôraznil Rosina. Obžalovaný sa podľa neho sám dožadoval, aby mu vysvetlili, prečo súd zvažuje zmenu právnej kvalifikácie na zločin. Bolo podľa obhajcu povinnosťou súdu vysvetliť mu, prečo môže byť zmenená právna kvalifikácia inak, ako bola uvedená v obžalobe prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Iniciatívne sa podľa Rosinu zo strany súdu vykonávali dôkazy, ktoré prokurátor ÚŠP ani nenavrhol. Upozornil, že súd nemôže byť pomocníkom a vyhľadávať nové dôkazy v prospech niektorej z procesných strán. "Nesmie súd aktívne poskytovať dôkazy obžalobe," povedal obhajca.

Podľa Rosinu nikto nemôže byť stíhaný inak, ako zo zákonných dôvodov. Skutkový stav vo veci sa podľa neho nemôže zisťovať tak, aby boli porušené zákonné procesy. Upozornil, že na hlavnom pojednávaní sa nemôže prokurátor spoliehať na pomoc súdu. "Súd v tomto konaní priznal dôkaznú núdzu prokurátora," povedal Rosina. Súd podľa neho nestojí na strane orgánov činných v trestnom konaní ani na strane obžalovaného.

Vo veci vypočuli svedkov, ktorým boli odovzdané šeky, ale aj ich finančná hotovosť. Jeden zo svedkov sa vyjadril, že celý kultúrny program bol slušný a len poďakoval Kotlebovi. Z jeho výpovede vyplynulo, ako dodal obhajca, že nemal výhrady k priebehu podujatia ani k dekorácii auly. Nevnímal sumu ako symbol, ktorý by bol zakázaný. Rovnako aj ďalší svedkovia z rodín, ktorým šeky odovzdali, nevnímali sumu ako rozdelenú na číslice 14 a 88. Nepripisovali šekom podľa vyjadrenia obhajcu nič zvláštneho.

Rosina spochybnil aj svedecké výpovede slovenského historika Jakuba Drábika a českého znalca Jana Uhlířa. Posledný z menovaných svedkov na predchádzajúcich pojednávaniach potvrdil, že číslo 1488 je známou neonacistickou šifrou. Podľa obhajcu však tento znalec nevysvetlil, prečo číslo 1488 nemôže byť zložením napríklad čísel 1, 4 a 88 alebo 148 a 8. "Suma 1488 je predmetom rôznych právnych vzťahov a nikto nikdy nemal námietky voči takýmto sumám," povedal Rosina. Štát podľa neho nezakázal, aby sa takáto suma a ani jej vyobrazenie nepoužívalo.

Ružena Sabová prerušila záverečnú reč aj Kotlebovho advokáta

„Sudkyňa Ružena Sabová prerušila aj záverečnú reč môjho advokáta JUDr. Tomáša Rosinu, ktorý v nej sumarizoval zásahy súdu do mojich práv garantovaných zákonom. Brutal! Skúsení advokáti čo dnes súd sledujú mi písali, že toto ešte nezažili!,“ komentoval súdny proces predseda ĽSNS.

Ružena Sabová systematicky marila práva obžalovaných aj v kauze vražda Kuciaka tým, že im neumožňovala v priebehu celého konania súvisle sa vyjadriť v rámci spontánnej výpovede, ale aj v priebehu konania k dôkazom. Svedčí o tom aj ignorovanie Luxemburského súdu, ktorý je právne záväzný pre Slovenskú republiku. Sabová však napriek výkladu súdu konala vo veci naďalej ako predsedníčka senátu, bez ohľadu na výsledok vyjadrený v rozsudku, čím sa dopustila trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Nahratá výpoveď Kotlebu na súde, kde úprimne hovorí, prečo nemôže byť fašista:

Celý výpoveď Mariana Kotlebu pred súdom:

Sabová odročila proces s predsedom ĽSNS na október

Pojednávanie s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom v kauze rozdávania kontroverzných šekov na 1488 eur samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ružena Sabová odročila na 12. októbra. Na odročenom pojednávaní odznie záverečná reč tretieho obhajcu Kotlebu Petra Kupku i obžalovaného.

Vo veci sa v pondelok na ŠTS pojednávalo takmer deväť hodín. Najskôr sa súd oboznamoval s listinnými dôkazmi, následne bolo dokazovanie ukončené a pristúpilo sa k prednesu záverečných rečí.

"Celú záverečnú reč prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) venoval smerom k prejavu sympatií a nie k trestnému činu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. Po prvý raz o prekvalifikovaní prokurátor ÚŠP povedal až vo svojej záverečnej reči," povedal vo svojej záverečnej reči druhý obhajca Kotlebu Ondrej Mularčík.

Podľa jeho vyjadrenia na zmenu právnej kvalifikácie ani raz prokurátor ÚŠP počas pojednávania nezareagoval. Urobil tak podľa Mularčíka až vo svojej záverečnej reči. Na podujatí, kde sa rozdávali šeky v roku 2017 v Banskej Bystrici, ani raz nezaznelo slovo Róm a ani pejoratívum tohto slova. "Bolo preukázané, že Kotleba dal nápis na ten šek? Šek, a to je kuriózne, ani raz nebol predložený na súde," povedal obhajca.

Podľa jeho poznatkov a záverov číslo 1488 je jedno kompaktné číslo, ktoré neznamená nič. Existujú, ako povedal ďalej vo svojej záverečnej reči Mularčík, príručky pre policajtov, kde sú čísla, symboly, nášivky neonacistov, ale nie je tam číslo 1488. "Keď sa použijú, tak lomítkom, ale nie v tvare 1488," povedal Mularčík. Navrhoval svojho klienta oslobodiť spod obžaloby.

Sabovej sekundoval prokurátor Honz

Prokurátor ÚŠP Tomáš Honz vo svojej záverečnej reči dal návrh, aby samosudkyňa ŠTS Kotlebu uznala za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. Prokurátor navrhol Kotlebovi trest odňatia slobody v dolnej polovici trestnej sadzby a so zaradením do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Sadzba v Trestnom zákone za spomínaný paragraf je od štyroch do ôsmich rokov odňatia slobody.

"Ja som súhlasil s konaním samosudkyne ŠTS, ktorá na začiatku hlavného pojednávania upovedomila obžalovaného, že tento skutok bude možné posudzovať aj podľa prísnejšej právnej kvalifikácie – podľa paragrafu 421 Trestného zákona, to znamená podpora a propagácia hnutí. Ja som sa s týmto stotožnil, dokazovanie na hlavnom pojednávaní podporilo tento právny záver a z uvedeného dôvodu som takto formuloval aj záverečnú reč," vysvetlil prokurátor ÚŠP Honz.

"Navrhol som uznať vinu v zmysle tohto ustanovenia paragrafu Trestného zákona a uložiť trest odňatia slobody v dolnej polovici trestnej sadzby. Je tam trestná sadzba štyri až osem rokov, čiže dá sa z toho vypočítať, kde je dolná sadzba," dodal Honz.

Zdroj: trend.sk / news.sk / InfoVojna

Články súvisiace s tematikou:


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti