Sudca Branislav Harabin odmieta pojednávať s rúškom

05.05.2021 | 08:42
  8
Nosenie rúška/respirátoru je vyslovene na dobrovoľnej báze každého jednotlivca, zdôvodňuje svoje konanie sudca bratislavského okresného súdu.

Sudca Okresného súdu Branislav Harabin nenosí na súdne pojednávania rúško, nijako si neprekrýva oblasť tváre a nosa. Na otázku, prečo má jasnú odpoveď: Je to na dobrovoľnej báze. Uznesenia vlády Slovenskej republiky nie sú všeobecne záväzné. Za pozornosť určite stojí, že nenosenie rúška praktizuje aj sudcov otec, Štefan Harabin, bývalý predseda Najvyššieho súdu.Ten sa kvôli tomu nedostal napríklad na poštu, aby si vybral policajnú zásielku.

Sudca Branislav Harabin nenosenie rúška či respirátora zdôvodňuje takto: “Nosenie rúška/respirátoru je vyslovene na dobrovoľnej báze každého jednotlivca.”

Vládne uznesenia sú podľa B. Harabina právne nulitné. “Aktuálny platný právny stav na území Slovenskej republiky mi, ako zdravej osobe, zákonom neukladá právnu povinnosť nosiť rúško, resp. respirátor, neobmedzuje ma v slobode pohybu a pobytu a ani v práve pokojne sa zhromažďovať. Uznesenia vlády Slovenskej republiky a vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v tejto spojitosti vydávané, sú právne nulitné. Nosenie rúška/respirátoru je vyslovene na dobrovoľnej báze každého jednotlivca,” tvrdí bratislavský sudca.

Uznesenia vlády nie sú podľa B. Harabina všeobecne záväzné. Ich obsahom sa preto bežný občan môže riadiť dobrovoľne, ale nemusí. Harabin sa pri odôvodňovaní svojho postoja opiera o Ústavu SR, cituje Pakt OSN, Chartu EÚ a aj Dohovor RE, ktorými je Slovenská republika viazaná a ktoré garantujú pohyb bez obmedzení.

“Pakt OSN, Charta EÚ a Dohovor RE, ako medzinárodné zmluvy „nadriadené“ nad naše zákony, ale i samotná Ústava SR jednoznačne hovoria, že obmedzenia výkonu základných práv a slobôd musia byť vykonané formou zákona. Ústavnoprávne neobstojí názor že štátny orgán, v tomto prípade vláda svojim uznesením, alebo úradník ním vydanou vyhláškou môže zakázať uplatňovanie jedného zo základných práv, či slobôd len na základe zákona, resp. len na základe ústavného zákona. Základné práva a slobody požívajú zvýšenú ochranu a musia byť garantované nielen za štandardných podmienok, ale práve a najmä aj vo výnimočných situáciách, kedy je náchylnosť zo strany štátnych orgánov ich porušovania zvýšená. Vyjadrené platí aj počas vyhláseného núdzového stavu na území Slovenskej republiky,” uvádza Branislav Harabin.

Zdroj: parlamentnelisty.sk


Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti