Strašenie treťou vlnou pandémie naplno odštartovalo. PR Managerom delta-hystérie je militantný vakcinátor a spoluautor štúdie o pokusoch na Slovákoch počas celoplošného testovania epidemiológ Pavelka

28.07.2021 | 23:00
  43
Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že sa na tretiu vlnu pandémie ochorenia COVID-19 pripravilo.

Reprodukčné číslo je na Slovensku už tretí týždeň po sebe nad svojou kritickou hodnotou 1. Epidemiológ Martin Pavelka z Inštitútu zdravotníckych analýz Ministerstva zdravotníctva SR konštatuje, že na Slovensku sa už začala tretia epidemická vlna. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

"Táto epidemická vlna je charakterizovaná novým variantom delta, ktorý bol prvýkrát detekovaný v Indii a ktorý je infekčnejší ako predošlé varianty. Do stretu s ním sa dostane každá jedna osoba," uviedol Pavelka.

Ako tvrdí, súčasne sa variant delta prejavuje ťažším priebehom ochorenia COVID-19 a ťažký priebeh nastáva už aj v nižších vekových kategóriách. V porovnaní s predošlým variantom alfa, ktorý bol prvýkrát detekovaný vo Veľkej Británii, sa riziko ťažkého priebehu spojeného s hospitalizáciou zvyšuje zhruba dvakrát.

Rôzne epidemiologické štúdie podľa rezortu zdravotníctva potvrdzujú, že najúčinnejšou formou ochrany pred variantom delta je očkovanie. Kriticky dôležité je však nezmeškať druhú dávku.

Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že sa na tretiu vlnu pandémie ochorenia COVID-19 pripravilo.

"Nemocnice sú vďaka plánu reprofilizácie pripravené v prípade potreby prispôsobiť svoje kapacity pre pacientov s COVID-19, ministerstvo aktívne pracuje na zvýšení zaočkovanosti obyvateľstva – vytvorili sme viaceré možnosti vakcinácie – očkuje sa vo vakcinačných centrách v nemocniciach, vo veľkokapacitných očkovacích centrách, vo firmách, mobilnými očkovacími tímami či v ambulanciách lekárov," uviedla Eliášová.

Doplnila, že sa tiež pracuje na zefektívnení trasovania kontaktov, sekvenácii pozitívnych vzoriek či monitoringu spodných vôd. Rezort zdravotníctva zároveň monitoruje stav zásob liekov. "Pre terapiu pacientov s ochorením COVID-19 sú dostupné ako registrované, tak aj neregistrované lieky, respektíve v neregistrovanej indikácii," doplnila Eliášová.

Z pozitívne testovaných ľudí na ochorenie Covid-19 za posledné dva týždne bolo 76 percent nezaočkovaných voči novému koronavírusu. Uvedený fakt podľa rezortu zdravotníctva naznačuje, že tretia vlna epidémie sa sústredí na nezaočkovaných. Zaočkovanosť sa v regiónoch pohybuje rozdielne. Aspoň prvú dávku očkovacej látky má od 26 do 59 percent ľudí na Slovensku, plne zaočkovaných oboma dávkami vakcíny je v našej krajine z pohľadu optiky na jednotlivé regióny od 23 do 54 percent osôb.

Pavelka: Hra na dobrovoľnosť sa skončila. Proti delte nám pomôže už len povinné očkovanie

Martin Pavelka pôsobí na Inštitúte zdravotných analýz a je tiež členom konzília odborníkov. Študoval postgraduál na London School of Hygiene and Tropical Medicine, kde sa špecializoval na epidemiológiu a verejné zdravotníctvo. Predtým vyštudoval medzinárodné vzťahy na University of St. Andrews a východoeurópske štúdiá na University College London.

Tento propagátor agresívnej vakcinačnej agendy sa v júni dokonca v rozhovore pre denník Postoj pochválil, že sa nehanbí za svoju obhajobu povinného očkovania."Čas na hrajuškanie sa s dobrovoľným očkovaním už dávno prešiel. Dobrovoľne sa môžeme očkovať pri chrípke, kde nie je vysoké reprodukčné číslo," uviedol Pavelka. Sám si v tejto súvislosti položil otázku a zároveň aj odpoveď: "Ako by to vyzeralo, keby sme mali dobrovoľné očkovanie proti tetanu či obrne? Do roka máme problém obrny späť, vypukne globálna pandémia a budeme sa pozerať na milióny ochrnutých detí."

Zároveň vysvetlil, že "povinné očkovania sú povinné z nejakého dôvodu, ktorým je veľmi vysoká infekčnosť. Ak je pravda, že reprodukčné číslo delty je šesť až sedem, tak ako to reportujú Briti, máme dočinenia s vysokoinfekčným patogénom, kde je akákoľvek pomyselná dobrovoľnosť smiešna."

Na argument, že požiadavka povinného očkovania nenarazí len na spoločenskú, ale najmä politickú realitu, nehovoriac o právnom aspekte, ako aj po upozornení, že s povinným očkovaním by mohli mať problém aj viacerí odborníci, Pavelka neustále opakuje, že "povinné očkovanie je čisto odborná vec, ktorá zachráni ľudské životy" a jeho ako epidemiológa "politika v tomto smere nijako nezaujíma."

"Buď sa budeme hrať na lockdowny, ktoré pri delte nefungujú, alebo si zahryzneme do jazyka a budeme prví, ktorí s povinným očkovaním začnú. Minimálne v skupine nad 60 rokov a potom máme vyhraté. Uvidíte, že nás hneď budú ostatné krajiny nasledovať, a ako prvé Nemecko. Je to len hra, kto potiahne povrazom prvý alebo spustí domino. Treba na to len politickú vôľu. Keď sa pýtam politikov priamo, hovoria mi, že sú jednoznačne za povinné očkovanie, len sa boja tú nitku potiahnuť," argumentuje Pavelka a svojim militantným vakcinačným slovníkom zdôrazňuje, že inú cestu ako povinné očkovanie nevidí. 

"Neexistuje nič iné. Keď dobrovoľné očkovanie nefunguje pri iných vysokoinfekčných chorobách, nevidím magický dôvod, aby to pri delta variante koronavírusu fungovalo na inej báze. Briti sú zatiaľ jediná krajina, kde som bol pozitívne prekvapený prístupom ich ľudí k vakcínam. Každý sa tam ide dobrovoľne očkovať, nikto tam nerieši hoaxy," dodal Pavelka.

Podľa jeho názoru, jedinou ochranou pred deltou sú dve dávky očkovania. "Ako člen konzília presadzujem, aby bola pre vírus minimálna bariéra vstupu na Slovensko – dve dávky očkovania," doplnil a netají že, navyše presadzuje aj negatívny PCR test pred vstupom na Slovensko a po ňom.

Júlový prieskum: 62 percent Slovákov odmieta povinné očkovanie. 36 percent ľudí odmieta očkovanie úplne

Ochota dať sa zaočkovať proti COVID-19 zostáva napriek agresívnej vakcinačnej propagande už od marca na pomerne stabilnej úrovni. Už zaočkovaných alebo ochotných dať sa zaočkovať je 51,7 percenta, čo predstavuje oproti máju nárast iba o tri percentá.

Výraznejšie však narástol počet respondentov, ktorí očkovanie odmietajú, z májových 30,9 percenta na 36 percent. Ukazuje to júlový prieskum v rámci projektu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku prísnych karanténnych opatrení v marci 2020.

Povinné očkovanie väčšina (61,9 percenta) respondentov odmieta, pri názoroch na miernejšie epidemiologické opatrenia pre zaočkovaných je pomer ich zástancov a odporcov vyrovnanejší.

„V predchádzajúcich výskumoch sme evidovali pomerne veľkú skupinu respondentov, ktorí ešte neboli rozhodnutí, či sa dajú zaočkovať. Najnovší výskum však ukazuje, že táto skupina nerozhodnutých sa zmenšuje a väčšia časť z nich sa zaraďuje skôr do tábora odmietačov očkovania. Postoje k povinnému očkovaniu a k platnosti miernejších epidemiologických opatrení rozdeľujú spoločnosť do dvoch táborov: už zaočkovaní väčšinovo podporujú obidve opatrenia, nezaočkovaní sú ešte výraznejšie proti," všíma si Robert Klobucký zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Viac zaočkovaných je medzi obyvateľmi Bratislavského kraja, z miest (sídla nad 20.000 obyvateľov) a medzi vysokoškolsky vzdelanými (tých je zaočkovaných už 52,9 percenta). Respondenti, ktorí viac dôverujú inštitúciám ako vláda, zdravotníctvo či veda sú zaočkovaní viac a podobne sa vo väčšej miere dali zaočkovať respondenti, ktorí vo svojom okolí poznajú ľudí s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19.

Prieskum tiež ukázal, že až 29,8 percenta respondentov, ktorí odmietajú očkovanie, by zmenilo svoj postoj, ak by sa dostatočne preukázalo, že vakcíny sú bezpečné a riadne registrované. Viac ako 14 percent respondentov by presvedčilo k očkovaniu, ak by sa mohli zaočkovať u svojho lekára a 12,5 percenta by zmenilo svoj postoj, ak by prišla ďalšia vlna epidémie a znova by sa zaplnili nemocnice a zomieralo by veľa ľudí.

Podľa prieskumu za povinné očkovanie pre všetkých, ktorým to umožňuje zdravotný stav, je 31,2 percenta respondentov, odmieta ho 61,9 percenta respondentov. Za povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľstva je 42,3 percenta respondentov, odmieta ho 50,5 percenta opýtaných. Za miernejšie epidemiologické opatrenia pre zaočkovaných by bolo 39,7 percenta respondentov. S miernejšími epidemiologickými opatreniami pre zaočkovaných nesúhlasí 46,6 percenta respondentov, čo predstavuje nárast z májových 35,4 percenta.

Desiata vlna prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ sa realizovala v období 15. 7. až 20. 7. 2021. Prieskumy iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Pavelka bol spoluautor štúdie o pokusoch na Slovákoch počas celopološného testovania

Bývalý sudca Ústavného súdu SR doc. JUDr. Ján Drgonec, DrSc. v januári tohto roku poukázal na štúdiu, ktorej spoluautorom bol okrem epidemiológa MUDr. Pavla Jarčušku a exministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) aj očkovací propagátor Martin Pavelka.

Témou štúdie je účinnosť celopopulačného skríningu pomocou rýchleho antigénového testu na znižovanie prevalencie infekcie SARS-CoV-2 na Slovensku – krajine so študijnou populáciou 5,5 milióna obyvateľov.

Dr. Drgonec v tejto súvislosti uviedol, že s testovanými osobami (v terminológii zákona s pokusnými osobami) sa nenakladalo v súlade s platným zákonom, ba ani s podmienkami pokusu na človeku ustanovenými medzinárodným právom, či už ide o právo OSN alebo o právo Rady Európy.

Viac v článku TU a v texte TU.

 

Zdroj: ta3.com / InfoVojna


Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti