Štátny ústav pre kontrolu liečiv odmieta lieky prínosné na liečbu proti koronavírusu, pretože nie sú registrované

26.01.2021 | 20:25
Štátny ústav neodporúča kupovať si lieky na základe článkov z internetu, ale poradiť sa so svojím lekárom.

Liečivá kolchicín a ivermektín nie sú registrované na liečbu ochorenia COVID-19. Na sociálnej sieti o tom informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v reakcii na správy o prínosoch liečiv.

Ústav pripomenul, že ak má farmaceutická spoločnosť k dispozícii údaje o prínosoch lieku pri tomto ochorení, môže využiť dve možnosti. Prvou je štandardný registračný proces. Farmaceutická spoločnosť oň môže požiadať Európsku liekovú agentúru alebo aj ŠÚKL. Štátny ústav však uviedol, že v súčasnosti takúto žiadosť ani pri jednom liečive neeviduje.

Alternatívou je aj požiadať o povolenie na terapeutické použitie neregistrovaného lieku. To na Slovensku vydáva Ministerstvo zdravotníctva SR. ŠÚKL vysvetlil, že môže ísť o liek, ktorý nie je na Slovensku vôbec registrovaný, prípadne o liek, ktorý je registrovaný na iné ochorenia.

Štátny ústav odporúča nekupovať si lieky na základe článkov z internetu, ale poradiť sa so svojím lekárom. Pripomína, že aj registrované lieky na ochorenie COVID-19, aj lieky, ktoré sa používajú na základe povolenia MZ SR, sú určené pre hospitalizovaných pacientov, nie však na samoliečbu.

„Ak sa liečite v domácom prostredí, symptomatickú liečbu konzultujte s ošetrujúcim lekárom alebo s lekárnikom," uzavrel ŠÚKL.

Doc. MUDr. Pavol Török nevidí dôvod, aby liek Ivermektín nemohol ísť do klinickej praxe

Umelá pľúcna ventilácia je pre kovidových pacientov posledným riešením. Napriek tomu až deväť z desiatich chorých na umelej pľúcnej ventilácii zomiera. Na Klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny vo Východoslovenskom ústave srdcových chorôb v Košiciach však vďaka unikátne nastavenej liečbe prežíva až 85 percent ťažkých kovidových pacientov.

Za touto úspešnou metódou stojí emeritný prednosta kliniky VÚSCH Košice docent Pavol Török. Viac v článku TU.

Zdroj: news.sk / InfoVojna


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti