Soták o bankách, čo zarobili na kríze a zdierajú Slovákov ako takú kozu a Matovičovi, s ktorým sa nedá rokovať

24.06.2020 | 16:45
19
Predseda Klubu 500 zároveň vyhlásil, že vicepremiérka Veronika Remišová by mala odstúpiť, alebo by ju mal premiér Igor Matovič z funkcie odvolať ako prvú z novej vlády.

Vladimír Soták predseda Klubu 500 a generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, ktoré tu fungujú už 180 rokov dnes exkluzívne pre Extra plus povedal, že podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová by mala odstúpiť, alebo by ju mal premiér Igor Matovič z funkcie odvolať ako prvú z novej vlády. Ako ďalej povedal ide o to, že Veronika Remišová nemá odborné predpoklady, aby dokázala rozhodovať o miliardách, ktoré má Slovensko investovať na naštartovanie ekonomiky. O investíciách 8 miliárd eur by mal jednoznačne rozhodovať predseda vlády a minister financií.

Zároveň pre Extra plus Vladimír Soták potvrdil, že premiér s Klubom 500 nerokuje a v kuloároch označujú predstaviteľov ich zoskupenia za lobistov, čomu Soták nerozumie. „My sme nikoho v tomto štáte neodrbali, ja som národ neodrbal, oni odrbali národ, my sa živíme tvrdou poctivou prácou“ uviedol Vladimír Soták. Dnes na Slovensku vládnu ľudia, ktorí prišli z ulice, do parlamentu prišlo veľké percento nových tvárí, ktoré nemajú žiadne skúsenosti s riadením štátu“ uzavrel vyjadrenie Vladimír Soták, predseda Klubu 500. 

Generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová zároveň informoval novinárov, že stále počúva, ako sa s premiérom Matovičom nedá rokovať, pretože je samoľúby a pomstychtivý. „Tak, ale takto to nemôže ísť. Veľké fabnriky potrebujú pomôcť a nájsť riešenia na šesť mesiacov“ povedal Soták. Na kríze podľa Sotáka opätovne zarobili banky, ktoré zdierajú Slovákov ako takú kozu. Banky krízu nemajú a navyše im vláda odpustila bankový odvod. Banky nikomu nič nedajú, za všetko tvrdo občania zaplatia, ovce ostrihajú a vlnu odvezú mimo SR.  

Obchodná a priemyselná komora (SOPK) a Klub 500 vyzývajú predsedu vlády SR Igora Matoviča, aby sa téma opatrení na podporu ekonomiky stala hlavnou prioritou celej vlády. Premiér Igor Matovič sa s hlavnými zamestnávateľmi stretol len raz aj to z iniciatívy Klubu 500. Neustále kabinet Igora Matoviča rokuje o nich bez nich.

"Slovenská vláda zvládla boj s koronavírusom, je najvyšší čas dôsledne sa venovať opatreniam na podporu ekonomiky. Priemyselná produkcia sa u nás prepadla na historické minimum od vzniku samostatnej republiky a zamestnanosť v porovnaní s prvým štvrťrokom minulého roka klesla o pol percenta a neustále klesá. Objem štátnej pomoci napriek tomu výrazne zaostáva za západnými krajinami aj krajinami V4," informovali v stredu na tlačovom brífingu predseda SOPK Peter Mihók a predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

SOPK a Klub 500 očakávajú, že vláda v zmysle svojho programového vyhlásenia bude osobitnú pozornosť venovať domácim firmám a riešeniu ich problémov. "Bude zohľadňovať skutočnosť, že v hospodárstve SR má dominantné postavenie priemyselná výroba a bude robiť všetko pre udržanie konkurencieschopnosti slovenského priemyslu, aby aj naďalej zostal kľúčovým národohospodárskym odvetvím," povedal predseda SOPK Peter Mihók. Predseda vlády však podľa SOPK a Klubu 500 o uvedených témach nediskutuje.

"Chceme veriť, že premiér pozve na stretnutie aj predstaviteľov domácich zamestnávateľov reprezentovaných predovšetkým SOPK a Klubom 500. Dialóg považujeme za kľúčový, a to najmä v čase, kedy treba hovoriť o pláne na ozdravenie slovenskej ekonomiky. SOPK a Klub 500 sú pripravení na stretnutie s premiérom, na komunikáciu s cieľom pripraviť maximálne efektívne opatrenia na naštartovanie ekonomiky, aby Slovensko tak, ako zvládlo koronavírus, zvládlo aj naštartovanie ekonomiky v čo najkratšom čase," doplnil predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

SOPK a Klub 500 preto prichádzajú s návrhom desiatich opatrení, ktoré by pomohli priemyslu a aj ekonomike. Má ísť o zvýšenie stropov príspevkov na podporu pracovného miesta, zmeny v minimálnej mzde (odpojenie od príplatkov a mzdových taríf), spustenie verejných investícií, zníženie koncovej ceny energií či zavedenie systémovej podpory investícií.

Rovnako dôležitými opatreniami majú byť aj vytvorenie podmienok pre efektívne čerpanie eurofondov, reforma daní a odvodov, zrušenie dane z dividend, realizovanie reformy štátnej správy či komunálnej reformy.

Zdroj: extraplus.sk


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti