Sorosova nadácia definitívne opúšťa Budapešť a sťahuje sa do Berlína

15.05.2018 | 10:52 Minulý mesiac o uzatvorení kancelárie Nadácie otvorenej spoločnosti písal rakúsky denník Die Presse

Budapeštianska kancelária Nadácie otvorenej spoločnosti amerického finančníka maďarského pôvodu Georgea Sorosa sa presťahuje do Berlína. Podľa komerčnej televízie ATV o tom v utorok informoval hovorca kancelárie Csaba Csontos.

Podľa jeho slov dôvodom tohto definitívneho kroku je „čoraz depresívnejšie politické a právne prostredie v Maďarsku“. Nadácia presťahuje svoju činnosť i pracovníkov do nemeckého hlavného mesta, dodal.

O uzatvorení kancelárie s odvolaním sa na newyorskú centrálu nadácie informoval 19. apríla v internetovom vydaní rakúsky denník Die Presse.

Stop Sorosovi

Csontos vtedy správu nepotvrdil a uviedol, že maďarská pobočka nadácie rozhodne o prípadnom odchode z Budapešti alebo zachovaní súčasného stavu až po schválení návrhu zákona o mimovládnych organizáciách zákonodarcami v maďarskom hlavnom meste.

Návrh zákona na potlačenie nelegálneho prisťahovalectva, tzv. zákon Stop Sorosovi, chce štvrtá vláda premiéra Viktora Orbána čoskoro presadiť v parlamente, v ktorom disponuje dvojtretinovou väčšinou.

Minister riadiaci kabinet predsedu vlády Antal Rogán v pondelok avizoval, že tento návrh chce vládny blok Fidesz-KDNP ešte viac sprísniť, zatiaľ však nespresnil, akým spôsobom.

Zdroj: aktuality.sk

 

Zaujímavosti