Slovensko vníma zásah v Sýrii ako boj proti chemickým zbraniam

14.04.2018 | 12:52 Podľa rezortu diplomacie došlo v Sýrii v uplynulých rokoch k opakovanému použitiu chemických zbraní proti civilnému obyvateľstvu.

Slovenská republika (SR) vníma cielený zásah spojencov na vojenskú infraštruktúru pod kontrolou sýrskej vlády ako snahu zamedziť ďalšiemu používaniu chemických zbraní proti civilistom v Sýrii.

V reakcii na vojenský útok USA, Francúzska a Veľkej Británie v Sýrii to uviedlo slovenské Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Podľa rezortu diplomacie je nespochybniteľné, že v Sýrii došlo v uplynulých rokoch k opakovanému použitiu chemických zbraní proti civilnému obyvateľstvu, napriek tomu, že sýrska vláda už v roku 2013 na seba prevzala záväzky vyplývajúce z Dohovoru o zákaze chemických zbraní zlikvidovať svoje zásoby týchto zbraní, ako aj kapacity pre ich výrobu.

„Akékoľvek použitie chemických zbraní čo najostrejšie odsudzujeme a považujeme ho za neprípustné,“ tlmočil stanovisko SR hovorca rezortu diplomacie Peter Susko.

„Opakovane pripomíname nevyhnutnosť intenzívneho diplomatického úsilia, ktorého cieľom musí byť nájsť riešenie sýrskeho konfliktu a ukončiť utrpenie nevinných ľudí,“ dodal.

Spojené štáty a ich spojenci - Británia a Francúzsko podnikli presné útoky na ciele v Sýrii, ktoré sú spojené s tamojším programom chemických zbraní. Podľa agentúry AP to oznámil americký prezident Donald Trump. Údery označil za priamy dôsledok neschopnosti Ruska zabrániť silám sýrskeho prezidenta Bašara Asada v používaní chemických zbraní.

Zdroj: aktuality.sk


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti