Slováci podali stovky sťažností na exekútorov

15.04.2018 | 11:50 Iba jeden podnet však bol podľa Slovenskej komory exekútorov opodstatnený.

BRATISLAVA 15. apríla – Slovenská komora exekútorov zaevidovala za rok 2017 až 702 sťažností občanov, z toho bola iba jedna sťažnosť opodstatnená. Vyplýva to z dokumentu, ktorý agentúre SITA poskytla hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

„Občania minulý rok podali Slovenskej komore exekútorov 702 sťažností na činnosť súdnych exekútorov. Z nich bola opodstatnená iba jedna, ktorá sa skončila návrhom na disciplinárne konanie príslušného exekútora. Ďalších 11 podnetov bolo vyhodnotených ako čiastočne opodstatnených a komora ich vyriešila formou upozornenia,“ uvádza sa v stanovisku komory exekútorov. Podľa štatistík ide oproti roku 2016 o pokles o 84 sťažností, keď ich bolo zaznamenaných 786.

SŤAŽNOSTI OBČANOV NA EXEKÚTOROV
Občania sa podľa komory často sťažujú na nezákonný postup exekútora, ktorý je však v rámci platnej legislatívy v poriadku.

„Ide napríklad o sťažnosti voči vykonaniu exekúcie viacerými spôsobmi súčasne, napríklad zrážkou zo mzdy i predajom hnuteľných vecí. Ďalší typický príklad neopodstatnenej sťažnosti je zablokovanie účtu ešte pred doručením oznámenia o začatí exekúcie. Je to však zaisťovací úkon pre veriteľa, a v prípade uhradenia pohľadávky a príslušenstva bude mať dlžník účet opäť odblokovaný,“ vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Kolesárová.

NA SLOVENSKU SÚ VEDENÉ MILIÓNY EXEKÚCIÍ
Podľa Kolesárovej je najlepší možný spôsob, akým sa spod exekúcie dostať, komunikácia s exekútorom a čo najskoršia úhrada dlžnej sumy.

„Dlhodobo apelujeme na ľudí, aby si preberali písomnosti a komunikovali so súdnym exekútorom. Včasným uhradením svojho dlhu sa môžu vyhnúť ďalším nákladom. Napríklad pri zaplatení do 14 môžu ušetriť až polovicu odmeny pre súdneho exekútora,“ doplnila Kolesárová.

V súčasnosti je na Slovensku vedených zhruba 3,7 milióna exekučných konaní. Ministerstvo spravodlivosti preto pripravuje legislatívne zmeny na odbremenenie tejto agendy. Približne štvrtina prípadov je totiž staršia ako päť či 10 rokov a reálne sa v týchto konaniach nič nevymáha.

Odmeny exekútorov by mohli byť nižšie o DPH, Sme rodina chce tak znížiť náklady Slovákov
Hnutie Sme rodina chce odmeny exekútorov oslobodiť od dane z pridanej hodnoty (DPH). Na aktuálnu schôdzu parlamentu preto predložili poslanecký návrh novely exekučného poriadku, ako aj novely zákona o dani z pridanej hodnoty.

Svoj návrh odôvodňujú tým, že chcú zabezpečiť, aby občania Slovenskej republiky neboli pri exekúcii neúmerne zaťažovaní nadmernými nákladmi.

Podľa návrhu by odmena a tiež služby, za vykonanie ktorých má exekútor nárok na vyplatenie odmeny, boli oslobodené od dane z pridanej hodnoty, čím by sa znížili náklady na exekúciu pre dlžníkov o 20 %.

„Je nemysliteľné, aby sa štát podieľal na úžere vlastných občanov a prihodil na to daň z pridanej hodnoty. Úžera – čo už je to za pridanú hodnotu,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Ako dodal poslanec za hnutie Peter Pčolinský, ministerstvo financií dopad takejto zmeny nevyčíslilo. Priznáva, že štátna kasa by bola o niečo ukrátená, na druhej strane má však tento návrh podľa neho pozitívny dopad na sociálnu inklúziu či hospodárenie obyvateľstva. Návrh obhajuje aj tým, že ani v poisťovníctve sa daň z pridanej hodnoty neplatí.

Zdroj: SITA


Zaujímavosti