Slnečné lúče zabíjajú koronavírus osemnásobne rýchlejšie, ako sa predpokladalo, tvrdia vedci

03.04.2021 | 20:01
Ultrafialová časť slnečného spektra dokáže zasiahnuť RNA vírusu a poškodiť ju.

Už počas prvej vlny koronavírusu vedci publikovali viaceré štúdie, ktoré naznačovali, že kmeňovým bunkám sa lepšie darí v chlade. Najnovšie však tím vedcov upozorňuje, že slnečné lúče dokážu zlikvidovať koronavírus osemnásobne rýchlejšie, ako predpokladal doterajší teoretický model. 

Ako informuje ScienceAlert, podľa vedcov UV žiarenie alebo ultrafialová časť spektra sa jednoducho absorbujú bázami nukleových kyselín v DNA a RNA, vďaka čomu dokážu slnečné lúče narušiť vírus v tele. Počas experimentov to zistil Paolo Luzzatto-Fegiz z University of California v Santa Barbare spoločne s kolegami z univerzity.
 
„Naša teória predpokladá, že deaktivácia koronavírusu funguje tak, že UVB (typ ultrafialového žiarenia) zasiahne RNA (ribonukleová kyselina) vírusu a poškodí ju,“ vysvetlil Luzzatto-Fegiz. UV žiarenie sa zatiaľ využíva na sterilizáciu povrchov a kontaminovaných materiálov.

Avšak nie všetky typy UV žiarenia pôsobia rovnako. Dlhšie vlny UVA nemajú podľa vedcov dostatok energie, zatiaľ čo vlny stredného dosahu UVB dokážu ničiť mikróby. Účinné by mali byť aj krátke vlny UVC. Tie by sa však mali používať len v nemocničných zariadeniach, pretože v iných podmienkach dokážu napomáhať vzniku škodlivého ozónu.
 
Okrem toho aj samotný vitamín D, ktorý ľudské telo produkuje v reakcii na silné slnečné žiarenie, môže nielenže ovplyvniť priebeh ochorenia covid-19, ale aj znížiť pravdepodobnosť nákazy, naznačujú viaceré výskumy.

Zdroj: refresher.sk


Zaujímavosti