Skupina francúzskych vojakov varuje pred občianskou vojnou v krajine v dôsledku islamizmu a zánikom Francúzska

10.05.2021 | 12:00
7
V stávke je prežitie Francúzska, píšu vojaci v liste adresovanom prezidentovi Emmanuelovi Macronovi.

 

Skupina francúzskych vojakov v aktívnej službe najnovšie adresovala prezidentovi Emmanuelovi Macronovi otvorený list s varovaním, že v dôsledku jeho „ústupkov" voči islamizmu teraz v krajine hrozí občianska vojna a v stávke je prežitie Francúzska, informovala v pondelok agentúra AFP.

„Vo Francúzsku sa schyľuje k občianskej vojne a vy to veľmi dobre viete... Hovoríme tu o prežití našej krajiny, o prežití vašej krajiny," píše sa v liste adresovanom Macronovi a jeho vláde, ktorý v nedeľu uverejnil francúzsky konzervatívny časopis Valeurs Actuelles.

Podľa autorov listu pre niektoré náboženské komunity „Francúzsko neznamená nič – je iba terčom posmechu, opovrhovania či dokonca nenávisti."

Zatiaľ nie je známy počet a hodnosti vojakov, ktorí sa pod list podpísali. Autori listu Macronovi sami seba označili za vojakov z mladšej generácie v aktívnej službe, „nasadzujúcich svoje životy, aby zničili islamizmus, ktorému vy ustupujete".

Ten istý časopis v apríli zverejnil podobný list prevažne generálov vo výslužbe, ktorí taktiež varovali pred vypuknutím občianskej vojny v krajine. List spôsobil škandál a francúzsky predseda vlády Jean Castex ho označil za „iniciatívu, ktorá je proti všetkým republikánskym princípom, a tiež vojenskej cti a povinnostiam."

Náčelník generálneho štábu Francois Lecointre uviedol, že voči signatárom listu vyvodí zodpovednosť.

Zdroj: topky.sk

Zobraziť ďalšie

Zaujímavosti