Situácia v RTVS je napätá. Zamestnanci podpísali petíciu

04.04.2018 | 11:18 Situácia sa vyhrotila aj po vyjadrení nového šéfa spravodajstva Vahrama Chuguryana, ktorý  na internej porade odporučil svojim kolegom, aby už nenosili vo vysielaní odznaky #AllForJan. 

Ľudia pracujúci v RTVS už dlhšie nesúhlasia s krokmi nového manažmentu. Napätie a nedôvera v redakciách začala narastať po organizačných zmenách, ktoré nastali po príchode nového generálneho riaditeľa Jaroslava Rezníka. 

Ani príchod nových ľudí na vedúce pozície spravodajstva neupokojil situáciu. Spravodajstvo a publicistiku RTVS vedú Vahram Chuguryan, Hana Lyons a Vincent Štofaník. Na postoch nahradili Juraja Rybanského a Borisa Chmela, ktorí z RTVS odišli na na konci februára. Po reorganizácii odišla ku koncu marca aj novinárka a moderátorka Oľga Baková, ktorá zastávala post šéfeditorky zahraničného spravodajstva a moderuje aj diskusnú reláciu Silná zostava. Na sociálnych sieťach sa jej zastali viacerí kolegovia a označili ju za profesionálku, ktorá bude chýbať.

Situácia sa vyhrotila aj po vyjadrení nového šéfa spravodajstva Vahrama Chuguryana, ktorý  na internej porade odporučil svojim kolegom, aby už nenosili vo vysielaní odznaky #AllForJan. 

Nezhoda na odznakoch, či nútený odchod Oľgy Bakovej spôsobili, že redaktori prestali svoj nesúhlas vyjadrovať iba interne a verejnosti dnes adresovali petíciu. Podpísalo sa pod ňu okolo 60 ľudí, medzi nimi aj Zuzana Kovačič Hanzelová, Oľga Baková, Martin Strižinec, Kristián Čekovský či Iveta Gombošová. Prinášame jej celé znenie.

Vážení poslucháči, vážení diváci,

náš priamy nadriadený o nás minulý týždeň verejne vyhlásil, že „v skutočnosti nám niektorým nejde o čestnú a profesionálnu novinárčinu, ale o priame zasahovanie do politiky“. Je to lož. Zároveň, po viacerých pokusoch riešiť situáciu v spravodajstve RTVS interne, je to prekročenie hranice, kedy sa musíme ohradiť aj verejne.

Atmosféra v spravodajstve RTVS je už niekoľko mesiacov napätá. Bojujeme s nedôverou voči našim nadriadeným, voči ich úmyslom a schopnostiam. Väčšinou ide o ľudí, ktorí prekročili nepísané novinárske pravidlo a prišli z tlačových oddelení. Doteraz však nezaviedli mechanizmus, ktorý by vylúčil možný vplyv ich konfliktu záujmov na obsah spravodajstva.

Zatiaľ pracujeme slobodne, ale v nepriateľskej atmosfére. Sme svedkami eliminácie, degradovania a preraďovania profesionálov, ktorí vyjadrujú voči manažmentu svoj kritický názor. Očakávali sme, že práve nový šéfredaktor pomôže túto situáciu upokojiť. Rýchlo sa však ukázalo, že trend je opačný. 

Neveríme, že naši nadriadení sú schopní ochrániť redakciu pred silnými tlakmi z vonkajšieho prostredia. Denne absolvujeme debaty o vyváženom spravodajstve, pretože ide o náš spoločný cieľ. Odmietame však tlak manažmentu, aby naše reportáže a diskusie umelo vyvažovali osoby, ktoré koketujú s dezinformačnými médiami, absentuje u nich expertíza na danú oblasť, prípadne sa netaja politickými ambíciami.

Vážení koncesionári, za posledné roky sme tvrdo pracovali na tom, aby sa Vaša dôvera v spravodajstvo RTVS posilnila. Oficiálne prieskumy ukazujú, že sa nám to do veľkej miery darí. Radi by sme túto dôveru posilňovali. Aktuálny manažment však doteraz nepredstavil hmatateľnú víziu, ktorá by pracne vybudovanú kvalitu spravodajstva zachovala a ďalej posúvala. Namiesto dobiehania trendov sa vraciame v čase. 

Ak sa situácia rapídne nezlepší, spravodajstvo RTVS môže byť, opäť raz, ľahko ovplyvniteľné a nadobudnutú dôveru môže stratiť. Oslabená redakcia externé tlaky neustojí, preto môže byť verejnoprávnosť inštitúcie ohrozená.

Vážení poslucháči a diváci, je pre nás dôležité, aby ste boli o situácii v spravodajstve RTVS informovaní, pretože RTVS patrí Vám všetkým.

Zdroj: strategie.hnonline.sk

 

 


Zaujímavosti