Senátor Ted Cruz obviňuje Facebook, že na pokyn vlády cenzuroval správy o Covid-19

08.06.2021 | 09:40
Americký republikánsky senátor si myslí, že platforma by mala čeliť „veľmi vážnej právnej zodpovednosti“.

Americký senátor Ted Cruz obvinil Facebook z pôsobenia ako „štátnej agentúry“ počas pandémie Covid-19 v prospech vládnych a zdravotníckych pracovníkov, ako je Anthony Fauci. Uviedol, že toto správanie by malo mať právne dôsledky, informuje portál RT.

Facebook skáče, ako vláda píska

Cruz použil nedávny obrat Facebooku ako dôkaz toho, že spoločnosť koná v „mene vlády“. FB ešte pred rokom mazal príspevky, ktoré tvrdili, že Covid-19 bol vyrobený človekom. No dnes to už neplatí, práve naopak.

„Tieto najnovšie objavy majú skutočné dôsledky, pretože teraz je jasné, že Facebook bol v prevádzke na priamy pokyn a v prospech federálnej vlády a pôsobí ako vládna cenzúra s využitím svojho monopolného postavenia,“ povedal senátor.

Skutočnosť, že Facebook berie podnety od vlády a úradníkov ako Fauci, povedal Cruz, znamená, že sa pravdepodobne nebudú môcť schovať za svoju obvyklú ochranu „súkromnej spoločnosti“, pretože konajú ako „štátna agentúra“.

„Keď hovoria: Mali by sme to cenzurovať? A Fauci hovorí: Áno. A cenzurujú to za federálnu vládu. A potom magicky, keď vláda zmení názor a povie: Ach, všetky tie skutočnosti, ktoré tam boli pred rokom, teraz o nich máte dovolené hovoriť. Prestanú to cenzurovať prepnutím vypínača,“ uviedol Cruz a dodal, že platforma by mala čeliť „veľmi vážnej právnej zodpovednosti“.

Pred rokom konšpiračná teória, dnes fakt?

Facebook vo februári oznámil, že práve policajné príspevky naznačujú, že Covid-19 má pôvod v laboratóriu, čo sa predtým považovalo za konšpiračnú teóriu. Spoločnosť tento mesiac oznámila, že mení smernicu po „konzultácii s odborníkmi na verejné zdravie“.
Cruz tvrdí, že iba vládni úradníci zaujali miernejší postoj k teóriám, že vírus vznikol pri laboratórnej nehode vo Wuhane, čo prinútilo giganta sociálnych médií zmeniť politiku.

FB by mal čeliť právnym krokom

Senátor z Texasu tvrdí, že zjavný obrat Facebooku by mal čeliť právnym krokom zo strany predtým cenzurovaných používateľov.

„Ak ste vyšli a zverejnili fakty, ktoré viedli pred rokom k veľmi vysokej pravdepodobnosti, že vírus unikol z čínskeho vládneho laboratória v čínskom Wuhane, ak ste to zverejnili pred rokom a oni to stiahli, myslím, že existuje veľmi dobrý argument, ktorý vedie k žalobe proti Facebooku,“ uzavrel Cruz.

Zdroj: rt.com
Preklad: hlavnydennik.sk


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti