Šéf WHO by mal byť vyšetrovaný za genocídu, píše sa v sťažnosti na Medzinárodný súdny dvor v Haagu

16.12.2020 | 10:01
  8
Autor, americký ekonóm a aktivista, David Steinman, ktorý bol nominovaný na Nobelovu cenu za mier za rok 2019, ibvinil šéfa WHO zo spoluviny na genocíde spáchanej osobami, ktoré sa nazývajú jeho „podriadenými“.

Nositeľ Nobelovej ceny za mier na Medzinárodnom trestnom súde v Haagu tvrdí, že šéf Svetovej zdravotníckej organizácie by mal byť vyšetrovaný kvôli genocíde. A dodáva, že Etiópčan môže byť doma účastníkom mnohých zločinov, informuje portál RT.

Súčasný generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, „mal zásadnú rozhodovaciu právomoc v súvislosti s činnosťou bezpečnostných služieb, ktorá zahŕňala zabíjanie, svojvoľné zadržiavanie a mučenie Etiópčanov,“ hovorí sťažnosť podaná na Medzinárodný trestný súd (ICC).

Jej autor, americký ekonóm a aktivista, David Steinman, ktorý bol nominovaný na Nobelovu cenu za mier za rok 2019 tvrdí, že etiópsky biológ a výskumník v zdravotníctve mal počas svojho pôsobenia vo vysokej vládnej funkcii nemalý podiel v krutostiach spáchaných rôznymi etiópskymi bezpečnostnými silami.

Pred nástupom do funkcie vo WHO v roku 2017 pôsobil Adhanom Ghebreyesus najskôr v Etiópii v rokoch 2005 až 2012 ako minister zdravotníctva a neskôr, v rokoch 2012 až 2016, ako minister zahraničia. V tomto období údajne vykonával aspoň čiastočnú kontrolu nad národným represívnym aparátom, tvrdí Steinman.

„Na základe toho, že bol vysokým úradníkom TPLF, bol Tedros jedným z mála etiópskych úradníkov, ktorí vykonávali kontrolu nad bezpečnostnými silami,“ uvádza Steinman vo svojej sťažnosti. Ďalej hovorí, že „nespravodlivá vládna taktika vrátane zastrašovania, svojvoľného zatýkania, zadržiavania bez obvinenia“ a rôzne porušenia ľudských práv nenechajú nikoho „na pochybách“ o vine vtedajších etiópskych vládnych funkcionároch, vrátane Adhanoma Ghebreyesusa.

Pokiaľ ide o dôkazy v jeho obvineniach, Steinman väčšinou cituje správy o ľudských právach Amerického ministerstva zahraničia, ako aj informácie poskytnuté organizáciami Human Rights Watch, Amnesty International a rôznymi západnými analytickými inštitúciami, ako je Birminghamská univerzita.

Žiadna z týchto informácii však nespomína meno Adhanoma Ghebreyesusa (ani nijakého iného etiópskeho vládneho úradníka). Väčšinou informuje o rôznych prípadoch, keď bezpečnostné sily zabíjali alebo zatýkali ľudí počas masívnych protestov a nepokojov počas pôsobenia Adhanoma Ghebreyesa ako ministra.

To však nezabránilo Steinmanovi priamo obviniť šéfa WHO zo spoluviny na genocíde spáchanej osobami, ktoré sa nazývajú jeho „podriadenými“. Sťažnosť tvrdí, že Adhanom Ghebreyesus údajne dohliadal na „zabíjanie a spôsobovanie vážnych ublížení na zdraví členom kmeňov Amhara, Konso, Oromo a Somálsko s úmyslom tieto kmene úplne alebo čiastočne vyhladiť“.

Teraz musia prokurátori ICC rozhodnúť, či budú pokračovať vo vyšetrovaní. Adhanom Ghebreyesus ako člen dozorného orgánu OSN pre zdravie požíva diplomatickú imunitu.

To však nemusí byť prekážkou pre jeho stíhanie na Medzinárodnom trestnom súde, ktorý je nezávislý od OSN. Súd už v minulosti viedol trestné stíhanie hláv štátov obvinených zo zločinov proti ľudskosti. Ak by to však pokračovalo, bolo by to vôbec prvýkrát, kedy by predstaviteľ OSN čelil súdu.

Nie je to prvýkrát, čo bol Adhanom Ghebreyesus obvinený zo spáchania činov nevhodných pre hlavu WHO. Ešte v roku 2017, keď bol ešte kandidátom na tento post, ho jeden z jeho konkurentov obvinil z toho, že kryl etiópske epidémie cholery, aby údajne zachránil imidž vlády. Tento rok sa takéto obvinenia opäť objavili, keď niektorí americkí úradníci podozrievali WHO, že nie je dostatočne transparentná v súvislosti s pandémiou Covid-19.

Generálny riaditeľ WHO opakovane odmietol všetky obvinenia a uviedol, že si v prebiehajúcom etiópskom konflikte nevybral strany. Doteraz sa nevyjadril k najnovšej sťažnosti, ktorú podal Steinman.

Zdroj: rt.com
Preklad: hlavnydennik.sk


Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti