Rusko sa zbaví ešte väčšieho množstva amerických dlhopisov

13.08.2018 | 12:05Tomáš Hlaváč Tento zámer je reakciou na sériu nových protiruských sankcií.

Rusko sa chce zbavovať amerických štátnych dlhopisov a pri medzinárodných transakciách plánuje na úkor amerického dolára viac využívať rubeľ a ďalšie meny vrátane eura.

V nedeľu to v štátnej televízii povedal ruský minister financií Anton Siluanov. Ide o reakciu na novú sériu amerických sankcií uvalených na Rusko.

Americké ministerstvo zahraničia minulý týždeň oznámilo, že Washington chystá nové sankcie voči Moskve kvôli presvedčeniu, že Rusi stoja za útokom nervovo paralytickým jedom proti bývalému ruskému agentovi Sergejovi Skripaľovi a jeho dcére v Británii. Rusko akúkoľvek spojitosť s týmto prípadom popiera. Sankcie majú začať platiť okolo 22. augusta.

Vláda v Moskve varovala Spojené štáty pred hospodárskou vojnou s nedoziernymi následkami. Predaj amerických štátnych dlhopisov môže byť varovný signál vyslaný do Washingtonu, píše na svojich internetových stránkach nemecký Der Spiegel.

Ešte silnejšie môže na USA vo veci štátnych obligácií tlačiť Peking. Žiadna iná krajina ich nevlastní toľko ako práve Čína.

Zdroj: ČTK

Zaujímavosti