Rusko pripúšťa možnosť kybernetickej vojny s USA

17.06.2019 | 14:53 Denník The New York Times napísal, že v priebehu minulého roka sa Washington pokúsil dostať do ruského energetického systému škodlivé počítačové programy.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pripustil, že kybernetická vojna medzi Spojenými štátmi a Ruskom je hypoteticky možná. Informovala o tom v pondelok agentúra TASS.

Peskov to uviedol na brífingu v Moskve, keď komentoval tvrdenie amerického denníka The New York Times (NYT), podľa ktorého sú americké tajné služby od vlani oveľa aktívnejšími v snahe zaviesť škodlivý softvér do počítačovej siete v ruskej energetickej sieti.

Hovorca Kremľa však súčasne zdôraznil, že americký prezident Donald Trump už medzičasom tieto tvrdenia NYT poprel.

Hovorca Kremľa zároveň vyhlásil, že "ak však predpokladáme, že niektoré vládne úrady to robia bez toho, aby o tom informovali hlavu štátu, potom táto informácia nepochybne naznačuje hypotetickú možnosť kybernetických útokov proti Ruskej federácii."

Podľa Peskova ruská strana opakovane avizovala, že "naše strategicky dôležité oblasti ekonomiky boli a sú vystavené kybernetickým útokom zo zahraničia".

Uviedol súčasne, že príslušné zložky Ruskej federácie "vedú neustály boj proti škodám na ruskom hospodárstve a na jeho životne dôležitých oblastiach".

Peskov pripomenul, že to bol práve ruský prezident Putin, kto sa opakovane snažil iniciovať medzinárodnú spoluprácu s cieľom spoločne čeliť akýmkoľvek prejavom počítačovej kriminality. "Bohužiaľ, naši americkí partneri na tieto návrhy nikdy nereagovali," uviedol Peskov.

Trump na margo článku v NYT reagoval prostredníctvom tvítu. Napísal v ňom, že "ide fakticky o vlastizradu zo strany kedysi významných novín, ktoré zúfalo potrebujú senzáciu, a to akúkoľvek, aj keď to krajine spôsobuje škody."

Denník The New York Times, citujúc vlastné zdroje, totiž napísal, že v priebehu minulého roka sa Washington pokúsil dostať do ruského energetického systému škodlivé počítačové programy. S ich pomocou by Spojené štáty údajne mohli zhromažďovať informácie o ruskom energetickom systéme a tiež pravdepodobne deaktivovať niektoré jeho súčasti.

Kremeľ nevylučuje krátke osobné stretnutie Putina s Trumpom v Osake

Kremeľ v pondelok pripustil, že počas nadchádzajúceho summitu G20 v japonskej Osake by sa mohlo uskutočniť stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým náprotivkom Donaldom Trumpom.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však spresnil, že zrejme nepôjde o plnohodnotné rokovanie, skôr o krátke stretnutie. Vysvetlil, že americká strana zatiaľ neprišla so žiadnymi návrhmi, ktoré by sa týkali plnohodnotného rokovania.

Trump minulý týždeň vyhlásil, že v rámci summitu v Osake sa chce stretnúť s Putinom, pričom však spresnil, že chce, aby pri tom boli aj iné osoby. Ako dôvod uviedol nedôveru novinárov, lebo "vy, ľudia (z médií), neveríte ničomu".

Trump ešte v máji vyhlásil, že sa s Putinom stretne na summite G20. Kremeľ však vtedy deklaroval, že nebola dosiahnutá dohoda o bilaterálnom stretnutí. Uplynulú nedeľu Peskov vyhlásil, že Putin a Trump by mali prerokovať celú škálu otázok, čo je - podľa hovorcu - možné len v rámci plnohodnotného rokovania.

Putin a Trump sa prvýkrát stretli v roku 2017 na summite G20 v Hamburgu. Potom sa uskutočnili bilaterálne stretnutia v Helsinkách a na summite G20 v Buenos Aires.

Ako pripomenula agentúra AFP, Trump má v utorok oficiálne oznámiť, že v roku 2020 sa bude uchádzať o znovuzvolenie do funkcie prezidenta USA.

Zdroj: 24hod.sk (1), (2)


Zaujímavosti