Rusko požiadalo Slovensko o vrátenie vakcín Sputnik. Matovič sa poďakoval „idiotom“, ktorí cez Denník N spustili špinavú geopolitickú hru

08.04.2021 | 17:30
Slovensko porušilo zmluvu tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zadal testovanie ruskej vakcíny laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií EÚ.

Ruský fond priamych investícií (RFPI) požiadal Slovensko o vrátenie dodávky vakcíny Sputnik V. V oznámení zverejnenom na oficiálnom účte RFPI na sociálnej sieti Twitter sa píše, že sa tak stalo pre porušenie zmluvy. Minister financií a expremiér SR Igor Matovič na sociálnej sieti potvrdil, že RFPI "nás požiadali o vrátenie Sputnika a ukončenie zmluvy".

Slovensko podľa RFPI porušilo zmluvu tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zadal testovanie ruskej vakcíny laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií EÚ.

„RFPI (...) poslal 6. apríla 2021 list, v ktorom žiada (vládu SR) o vrátenie vakcíny z dôvodu opakovaného porušenia zmluvy,“ uvádza sa v tvíte, z ktorého citovala agentúra RIA Novosti. Vrátená vakcína bude podľa RFPI použitá v iných krajinách.

TASS pritom uvádza, že RFPI požiadal slovenskú vládu o zaslanie vakcíny do laboratória certifikovaného EÚ.

RFPI vo svojom stanovisku deklaruje, že „všetky dávky Sputnika V sú rovnako kvalitné a prechádzajú prísnou kontrolou kvality v Gamalejovom inštitúte“. Kvalitu Sputnika V podľa RFPI potvrdili regulačné orgány z 59 krajín sveta.

Na oficiálnom twitterovom konte ruskej vakcíny @sputnikvaccine sa píše, že RFPI „je naďalej odhodlaný pomôcť Slovákom zaočkovať sa vakcínou Sputnik V.“

ŠÚKL: Sputnik nedodal 80 percent potrebných dát

Slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv vo štvrtok oznámil, že výrobca Sputnika V mu nedodal približne 80 percent dát nevyhnutných na jeho zhodnotenie. Ako informovala jeho šéfka Zuzana Baťová, nedostatok a nekonzistentnosť údajov neumožnili prijatie záveru o pomere prínosov a rizík vakcíny.

ŠÚKL uviedol, že podľa dokumentov, ktoré výrobca predložil Európskej liekovej agentúre (EMA), vyplýva, že lieková forma vakcíny dovezená na Slovensko nie je a nebude zhodná s hotovým liekom, ktorý EMA posudzuje.

„Šarže vakcíny použité v predklinických testoch a klinických štúdiách publikovaných v časopise Lancet nemajú rovnaké charakteristiky a vlastnosti ako šarže vakcíny dovezené na Slovensko,“ zdôraznila Baťová.

Minister financií Igor Matovič odcestoval vo štvrtok ráno do Moskvy na stretnutie s výkonným riaditeľom Ruského fondu pre priame investície (RFPI) Kirillom Dmitrievom. Cieľom pracovného stretnutia bolo doriešenie technických záležitostí súvisiacich s realizáciou dodávok tejto vakcíny na Slovensko.

Matovič: Idioti spoločne s Denníkom N spustili špinavú geopolitickú hru proti “hybridnej zbrani” Ruska

„Keď sme priviezli Sputnik V na košické letisko, navreli im z nenávisti oči krvou. Spustili svoju geopolitickú špinavú hru proti “hybridnej zbrani” Ruska ... a bolo im úplne jedno, či budú predčasné voľby a vráti sa mafia k moci. Dnes však svoje dielo dokonali - svojimi bludmi, ktoré cez Denník N pustili do celého sveta, primäli Rusov povedať dosť - a tí nás požiadali o vrátenie Sputnika a ukončenie zmluvy. GRATULUJEM IDIOTI! Zobrali ste si za rukojemníkov zdravie milióna ľudí na Slovensku! Buchnite si šampanské,“ reagoval na rozhodnutie ruskej strany expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že aj keď nateraz nevie ako ďalej, snahu dovietť ruskú vakcínu na Slovensko nevzdá.

O výsledku pracovnej cesty má Matovič informovať v piatok (9.4.) dopoludnia.

ŠÚKL vraj nebol zodpovednými upozornený, že by testovanie Sputniku v SAV porušilo utajenú zmluvu s ruským výrobcom

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) tvrdí, že nebol nikým zodpovedným za dovoz vakcíny Sputnik V upozornený na to, že by malo testovanie v Slovenskej akadémii vied (SAV) údajne porušovať utajenú zmluvu s ruským výrobcom. Hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková to uviedla v reakcii na medializované informácie, že Ruský fond priamych investícií (RFPI) požiadal slovenskú vládu o vrátenie dodávky vakcíny Sputnik V.

"Štátny ústav pre kontrolu liečiv sa dôrazne ohradzuje voči dnešným zavádzajúcim tvrdeniam Ruského fondu priamych investícií ohľadne laboratórneho testovania šarží vakcíny Sputnik V, ktoré boli dovezené na Slovensko," spresnila s tým, že ŠÚKL nepozná obsah dohody medzi výrobcom vakcíny a Slovenskom, keďže podpísaná zmluva je utajená a nebola štátnemu ústavu poskytnutá.

Upozornila, že oficiálna sieť laboratórií EÚ kontroluje kvalitu vakcín registrovaných v EÚ, pričom vakcína Sputnik V nie je ani na Slovensku, ani v EÚ registrovaná a jej použitie bolo povolené mimo registračného procesu. "Napriek tomu ŠÚKL požiadal o spoluprácu 30 oficiálnych laboratórií určených na kontrolu liekov a vakcín v EÚ, ako aj akreditované laboratórium Biomedicínskeho centra SAV. Oficiálne laboratóriá EÚ vzhľadom na vyťaženosť pri prepúšťaní šarží registrovaných vakcín požiadavke nevyhoveli," doplnila.

Zdôraznila, že Biomedicínske centrum SAV má platné osvedčenie o dodržiavaní správnej výrobnej praxe v rozsahu kontroly kvality liekov.

Zdroj: info.sk / ta3.com / InfoVojna

Zobraziť ďalšie

Zaujímavosti