Rusko obvinilo Google a Facebook zo zasahovania do ruských volieb

09.09.2019 | 15:55 Vo viacerých oblastiach Ruska sa v nedeľu konali voľby do miestnych a regionálnych zastupiteľstiev. Najviac sledované sú voľby do mestskej dumy v Moskve, kde počas leta prebehla vlna masových opozičných protestov.

Ruský úrad pre dohľad nad médiami obvinil internetové spoločnosti Google a Facebook zo zasahovania do volieb v Rusku. Firmy podľa úradu porušili zákon, ktorý zakazuje zverejňovanie politickej reklamy počas hlasovania, informovala agentúra DPA.

"Takéto konanie môže byť považované za zasahovanie do zvrchovaných záležitostí Ruska a za marenie demokratických volieb," uviedla vo vyhlásení ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor).

Internetová spoločnosť Google odmietla v pondelok obvinenia zo strany ruského úradu pre dohľad nad médiami, podľa ktorého zasahovala do nedeľnajších volieb v Rusku, píše agentúra Reuters.

Spoločnosť podľa svojich slov podporovala rozumnú politickú inzerciu, ktorá bola v súlade s miestnou legislatívou.

Google vo svojom vyhlásení odmietol prezradiť, či politickú reklamu v danom období zverejňoval, alebo nie.

Vo viacerých oblastiach Ruska sa v nedeľu konali voľby do miestnych a regionálnych zastupiteľstiev. Najviac sledované sú voľby do mestskej dumy v Moskve, kde počas leta prebehla vlna masových opozičných protestov.

Ich účastníci demonštrovali proti vylúčeniu viacerých opozičných kandidátov z účasti na voľbách. Viacerí ruskí predstavitelia tvrdili, že za moskovskými demonštrantami stoja zahraničné mocnosti.

Roskomnadzor ešte pred nedeľňajšími voľbami požiadal Facebook a Google, aby počas celého víkendu zamedzili publikovaniu politickej reklamy na svojich platformách.

Ruská polícia v nedeľu zadržala v Moskve približne desať osôb vrátane členky skupiny Pussy Riot Marije Aľochinovej a novinára denníka Novaja Gazeta Iľju Azara, ktorého však zakrátko prepustili, informoval server Meduza.

Články súvisiace s tematikou:

 

 

Zdroj: sme.sk (1), (2) / InfoVojna


Zaujímavosti