RTVS po tlaku B‘ nai B’rith vyškrtne Tisa z diváckej ankety Najväčší Slovák a NAKA preverí upútavku

31.10.2018 | 15:27 Polícia má preveriť, či nedošlo k spáchaniu trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.

Vedenie RTVS stiahne Jozefa Tisa z ankety Najväčší Slovák, informoval o tom Jaroslav Rezník. Kontroverzná upútavka, ktorá obsahovala podobizeň prezidenta Slovenského štátu, má aj trestnoprávnu dohru.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vydal pokyn na preverenie tejto veci Národnou protiteroristickou jednotkou NAKA Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky. Podľa prokurátora, polícia má preveriť, či nedošlo k spáchaniu trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, alebo prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd,“ informovala denník Pravda hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Upútavka RTVS vyvolala mnohé kritické reakcie. Rozhorčenie nad ňou vyjadrilo aj Stredisko holokaustu a židovská organizácia.

Tisa škrtnú z ankety

Tvorcovia celonárodnej ankety Najväčší Slovák, ktorú na televízne obrazovky prinesie RTVS, sa napokon rozhodli vylúčiť zo súťaže Jozefa Tisa. V stredu to na tlačovej konferencii oznámil generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. „Nebude možne zahrnúť do hlasovania osobu, ktorá bola právoplatne odsúdená za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti či vlastizradu a nebola rehabilitovaná,“ povedal.

„Vzhľadom na diskusiu, ktorá sa rozpútala okolo jednej konkrétnej upútavky, ktorou RTVS avizovala začiatok projektu, ale súčasne nedávala ani tip, ani návod, za koho hlasovať a ani nevyjadrovala názor na žiadnu konkrétnu osobu, táto debata prekryla zmysel celého projektu,“ priblížil Rezník s tým, že RTVS upravila podmienky toho, aké osobnosti môžu byť nominované. Podľa jeho slov sa podobná situácia odohrala pri takejto súťaži aj v iných krajinách, ako Nemecko, Rakúsko, Česko či Rusko, a to priamo počas jej vysielania.

Producent programu Peter Núňez uviedol, že „zaradenie Jozefa Tisa do ankety nebolo žiadnym amatérskym svojvoľným rozhodnutím, ani žiadnym neodvôvodneným rozhodnutím manažmentu RTVS, ale bol to výsledok širokej dlhodobej odbornej debaty všetkých ľudí, ktorí sú odbornou súčasťou projektu“. Vysvetlil, že od leta komunikuje s Róbertom Kotianom, Ľubošom Machajom, Jánom Roháčom a Irenou Roháčovou, ktorí sú súčasťou scenáristického tímu. Pripomenul, že celoslovenská anketa má nateraz odborného garanta Dušana Kováča, ku ktorému by sa mali pridať aj ďalší.

Historik Kováč namieta, že Tiso by mal byť zaradený do ankety

Núňez citoval historika Kováča, podľa ktorého by „Jozef Tiso mal byť zaradený do ankety a mal by byť témou celospoločenskej diskusie – aj jeho osoba, aj jeho doba“. Producenta by mrzelo, keby hystéria okolo jednej osoby potlačila zmysel celého formátu. „Cieľom formátu je priniesť tému histórie, slovenských osobností, dobrých aj zlých, pekných aj škaredých príbehov, všetkého, čo súvisí s našou slovenskou minulosťou do verejného priestoru. To, čo sa udialo v poslednom týždni, ohrozilo tento projekt tým, že sa celá otázka strhla na Tisa,“ priznal Núňez. Tiež vyjadril nádej, že o osobe Tisa ešte bude verejnoprávna televízia diskutovať a tému odtabuizuje.

Podľa Ľuboša Machaja, ktorý sa podieľa na príprave viacerých historických programov pre RTVS, je bežné, že sa s podobným problémom stretávajú pri tomto formáte aj v iných krajinách, ale práve to by podľa neho mohlo byť osožné, pretože snahou projektu je spustiť verejnú debatu nielen v médiách, ale napríklad aj v školách. „Je našou úlohou, aby sa to dostalo ďalej. Hlavne preto, že naša mladšia generácia vie o niektorých historických súvislostiach veľmi málo. Keď mladí nedostanú kvalifikované odpovede k ich otázkam, potom sú často otvorení konšpiráciám či iným teóriám a rastie nám podpora extrémistických názorov,“ dodal. Tiež sa prikláňa k názoru, aby sa o postave Jozefa Tisa a o období Slovenského štátu diskutovalo nielen v uzavretej skupine.

B‘ nai B’rith sa nepáči zaradenie Tisa do ankety Najväčší Slovák

Židovská organizácia B‘ nai B’rith – Tolerancia v liste adresovanom generálnemu riaditeľovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi šéfa verejnoprávnej rádiotelevízie minulý týždeň vyzvala, aby zrušil zaradenie Jozefa Tisa do spomínaného projektu. Považujú totiž „prípravu nového titulu v programovej skladbe RTVS pod názvom Najväčší Slovák s návrhom zaradiť do zoznamu oceňovaných osobností prezidenta fašistického vojnového slovenského štátu za veľmi nevhodné“.

Zdroj: pravda.sk / InfoVojna


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti