Rakúsky kancelár Kurz: Všetci už majú toho plné zuby. Lockdown už stratil význam, ľudia ho prestali dodržiavať

25.02.2021 | 13:27
Sebastian Kurz priznal, že Rakúsko stále vsádza na koncepciu testovania, aj keď to nie je všeliek a vírus sa šíri ďalej.

Na rozdiel od Nemecka, ktoré naďalej vsádza na tvrdý lockdown, Rakúsko pred dvoma týždňami znovu otvorilo obchody, školy i kaderníctva, píše rakúsky portál oe24.at.

Lockdown stratil zmysel

Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz v rozhovore pre nemecký Bild vysvetľoval rakúsku stratégiu otvárania a masívneho testovania na koronavírus. Rozhovor uverejnil aj rakúsky portál oe24.at.

„Testy dávajú viac slobody“

Kancelár priznal, že krajina stále vsádza na koncepciu testovania, aj keď to nie je všeliek a vírus sa šíri ďalej. Dodal, že opatrne treba potupovať pri otváraní. Zdôraznil tiež, že „testy dávajú viac slobody“.

Prečo sa teda v Rakúsku obchody nedávno opäť otvorili? Podľa Kurza sa oslabilo zacielenie lockdownu. Stratil de facto už na význame. Bol neúčinný, pretože ľudia ho prestali dodržiavať.

„Nálady medzi obyvateľmi sa zmenili,“ – skonštatoval Kurz a pokračoval: „Všetci už majú toho plné zuby. Chcú sa vrátiť do normálu. Nemalo by preto už zmysel lockdown ďalej predlžovať.“

Návrat do normálneho života

Rakúsky kancelár ale prípadné prísnenia v budúcnosti úplne nevylúčil: „Ak budú čísla opäť dramaticky narastať, bude potrebné opäť siahnuť k prísnejším opatreniam.“ Lockdown ale podľa jeho slov bude mať zmysel len vtedy, ak ľudia budú ochotní sa ňom aj podieľať.

Pokiaľ ide o leto, Kurz je optimista: „Preočkovanosť by mala byť vtedy už vysoká, a tak sa budeme môcť konečne opäť vrátiť k normálnemu životu,“ – cituje portál oe24.at z rozhovoru rakúskeho kancelára pre nemecký Bild.

Zdroj: hlavnydennik.sk


Zaujímavosti