Rakúsko ako prvý štát na svete schválilo celoštátny lockdown pre neočkovaných ľudí starších ako 12 rokov. Obmedzenia sa chystajú aj na očkovaných

15.11.2021 | 09:00
30
Nové opatrenia – ktoré sa nevzťahujú na deti mladšie ako 12 rokov alebo tých, ktorí sa nedávno vyliečili z Covidu – budú spočiatku trvať 10 dní, uviedol minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein.

 

Rakúsko uvalilo od pondelka do karantény približne 2 milióny neočkovaných ľudí v dôsledku rekordnej úrovne infekcií a rastúceho tlaku na nemocnice. "Tento krok neberieme na ľahkú váhu, ale je nevyhnutný," povedal kancelár Alexander Schallenberg.

Neočkovaní ľudia budú môcť opustiť domov len z obmedzeného počtu dôvodov, ako je práca alebo nákup potravín. Približne 65 % rakúskej populácie je plne zaočkovaných, čo je jedna z najnižších mier v západnej Európe. Medzitým je miera infekcie za sedem dní viac ako 800 prípadov na 100 000 ľudí, čo je jedna z najvyšších hodnôt v Európe.

Celkovo sa Európa opäť stala regiónom najvážnejšie zasiahnutým pandémiou a niekoľko krajín zavádza obmedzenia a varuje pred narastajúcim počtom prípadov. Neočkovaným už bolo zakázané navštevovať reštaurácie, kaderníctva a kiná, ale teraz im bude povedané, aby zostali doma.

"V skutočnosti sme povedali jednej tretine obyvateľstva: svoj byt už neopustíte, okrem určitých dôvodov," povedal Schallenberg.

"To je masívne zníženie kontaktov medzi očkovanými a neočkovanými."

Vláda tvrdí, že polícia bude na verejných priestranstvách vykonávať náhodné kontroly, aby zistila ich zaočkovanosť.

Nové opatrenia – ktoré sa nevzťahujú na deti mladšie ako 12 rokov alebo tých, ktorí sa nedávno vyliečili z Covidu – budú spočiatku trvať 10 dní, uviedol minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein.

Niektorí kritici spochybňujú, či je tento krok ústavný. Krajne pravicová Strana slobody vyhlásila, že vytvorí skupinu občanov druhej kategórie.

V Rakúsku sa chystajú obmedzenia aj pre zaočkovaných

Obmedzenie vychádzania po 22.00 h, ktoré by sa týkalo aj očkovaných proti novému koronavírusu, by mohlo byť ďalším zo série opatrení, ktorými chce rakúska vláda bojovať proti štvrtej vlne pandémie. V spravodajskej relácii ZiB 2 verejnoprávnej televízie ORF to v nedeľu večer avizoval minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein.

"Bude platiť aj obmedzenie nočného vychádzania pre očkovaných ľudí. Je to súčasť balíka opatrení, ktoré sú na stole," povedal Mückstein zo strany Zelených.

Vláda tým podľa neho reaguje na odporúčania odborníkov, ktorí v súvislosti s prudkým rastom počtu nakazených a hospitalizovaných vyzývajú na prijatie ďalších opatrení vrátane redukcie stretávania ľudí. O spomínanom balíku opatrení, ktorý bude konzultovaný aj so spolkovými krajinami, by sa mohlo rozhodnúť už v stredu. Dôležitý bude postoj ľudovcov, ktorí obmedzenia pre očkovaných odmietajú.

Ako ďalšie opatrenia, o ktorých sa diskutuje, uviedol Mückstein povinné nosenie respirátorov triedy FFP2 v interiéri, rozšírenie testov PCR aj na zaočkovaných a kapacitné obmedzenia na hromadných podujatiach. Spočiatku sa však bude monitorovať účinok lockdownu pre neočkovaných, ktorý začal platiť o polnoci z nedele na pondelok.

Mückstein vo vysielaní ORF obhajoval toto opatrenie "dramatickou situáciou na jednotkách intenzívnej starostlivosti". Na otázku, prečo vláda neprijala prísnejšie opatrenia už skôr, minister priamo neodpovedal, ale poukázal na nariadenie platné od 8. októbra, podľa ktorého môžu reštaurácie, hotely či kultúrne podujatia navštevovať len ľudia, ktorí sú zaočkovaní alebo prekonali covid, ako aj na zvýšený záujem obyvateľstva o očkovanie.

Avizované povinné očkovanie pre zdravotnícke povolania by sa malo týkať nemocníc a domovov sociálnych služieb. Mückstein povedal, že sa pripravuje príslušný zákon, počítajúci s prechodnými obdobiami. Povinné očkovanie učiteľov presadzovať nebude, keďže z jeho pohľadu by to mohlo byť v rozpore s ústavou.

Iné štáty

V susednom Nemecku, kde minister zdravotníctva Jens Spahn varoval pred pandémiou neočkovaných, by sa federálna vláda a predstavitelia štátov mali stretnúť budúci týždeň, aby prediskutovali možné nové obmedzenia. Nemecká zaočkovanosť 67,3 % je vyššia ako v Rakúsku, ale nie o veľa. Nemecko označilo Rakúsko za vysoko rizikovú oblasť, čo znamená, že každý, kto odtiaľ príde, musí ísť do karantény.

A Holandsko zaviedlo „ľahkú blokádu“, ktorá má obmedziť sociálne kontakty v reakcii na prudký nárast infekcií. Opatrenia zahŕňajú skoré zatváranie reštaurácií a obchodov a zákaz vstupu divákov na športové podujatia.

Asi 84 % dospelých Holanďanov bolo plne zaočkovaných. Väčšina pacientov v holandských nemocniciach nedostala pichnutie. Miera zaočkovanosti je v niektorých krajinách východnej Európy výrazne nižšia.

Lotyšsko, kde je 59 % populácie plne zaočkovaných, minulý mesiac opätovne zaviedlo blokádu a zakázalo zákonodarcom, ktorí odmietnu vakcínu, hlasovať o zákonoch a zúčastňovať sa na diskusiách do polovice budúceho roka. Uvidia tiež svoju mzdu ukotvenú.

V Rusku je podľa údajov Our World In Data plne zaočkovaných len asi 35 % populácie. Koncom októbra Moskva čiastočne uzavrela obchody, reštaurácie a školy a pracovníci dostali deväť dní platenej dovolenky na potlačenie infekcií. Mnoho Rusov je stále podozrivých voči vakcíne Sputnik V, ktorá je medzinárodne uznávaná ako účinný štít proti Covidu.

Niektoré ďalšie krajiny tiež zavádzajú opatrenia, ktoré sa týkajú len neočkovaných. V Austrálii zakáže štát Queensland od 17. decembra neočkovaným ľuďom vstup do reštaurácií, krčiem a športových podujatí. A Singapur povedal, že tí, ktorí zostanú neočkovaní z vlastného rozhodnutia, si budú musieť od decembra platiť zdravotné účty sami.

Zdroj: dolezite.sk / topky.sk


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti