Oznam: Majte prosím trpezlivosť pri načítávaní stránok. Stránky sú znova pod útokom.

Zavrieť

Putin: Povinné očkovanie proti koronavírusu sa v Rusku zavádzať nebude

27.05.2021 | 12:31
  13
Jakutsko sa stalo prvým ruským regiónom, ktorý ohlásil zavedenie povinného očkovania proti chorobe COVID-19.

Prezident Vladimír Putin nebude v žiadnom prípade v Rusku zavádzať povinné očkovanie. Tvrdí, že je na samotných občanoch, aby zvážili riziká infekcie vírusom Covid-19 bez toho, aby dostali vakcínu, informuje portál RT.

„Chcem znova uviesť svoj postoj. Myslím si, že povinné očkovanie je nevhodné a nemožno ho zaviesť,“ uviedol Putin počas stredajšej videokonferencie.

Rozhodnúť sa musí každý sám

„Občania si musia sami uvedomiť nevyhnutnosť tejto situácie“ a chápať, že bez vakcíny by „mohli čeliť vážnemu alebo dokonca smrteľnému nebezpečenstvu,“ zdôraznil.

Prezident potom vyzval verejnosť, aby sa dobrovoľne rozhodla imunizovať proti koronavírusu, ktorý doteraz infikoval viac ako päť miliónov Rusov a bol spájaný s najmenej 119 000 úmrtiami.

„V krajine boli vytvorené všetky potrebné podmienky na očkovanie“, pričom ruská vakcína sa ukázala ako „najspoľahlivejšia a najbezpečnejšia“, uviedol Putin.

Najlepší je Sputnik V

Aj keď priamo nepomenoval vakcínu, na ktorú sa odvolával, a vyrába sa niekoľko ruských vakcín, pravdepodobne myslel Sputnik V. Ten sa môže pochváliť účinnosťou 91,6% a nevykazuje žiadne významné vedľajšie účinky v očkovacích kampaniach po celom svete.

Sputnik V, ktorý vyvinul moskovský inštitút Gamaleya, bol schválený už v 66 krajinách.

Podľa oficiálnych údajov bolo v Rusku doposiaľ úplne zaočkovaných proti Covid-19 viac ako 11,2 milióna ľudí, pričom samotný Putin dostal dve dávky, a to v marci a neskôr v apríli.

Reakciu vyvolal Medvedev

Povinné očkovanie sa stalo v krajine horúcou témou po tom, čo bývalý prezident Dmitrij Medvedev pred týždňom verejne uvažoval o takejto možnosti.

Medvedev, ktorý dnes stojí na čele vládnej strany Zjednotiť Rusko a zastáva post podpredsedu Rady bezpečnosti krajiny, uviedol, že „niekedy môže byť očkovanie v záujme národnej bezpečnosti a zdravia obyvateľstva povinné…“

V stredu sa ruská Jakutská republika dostala na prvé stránky novín po vyhlásení jej hlavného hygienika, ktorý oznámil, že sa v regióne zavádza povinné očkovanie. Hlava republiky Aysen Nikolajev však tento návrh rýchlo odmietol s tým, že očkovanie pre Jakutov zostane dobrovoľné, rovnako ako vo zvyšku Ruska.

Zdroj: hlavnydennik.sk
Preklad: rt.com


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady

Zaujímavosti