Prorodinná politika Orbánovej vlády prináša výsledky

05.11.2018 | 12:36 Maďarsko trápi demografický problém s nízkou pôrodnosťou. Štúdia od portálu ifstudiues.org ukazuje, ako sa vďaka prorodinnej politike maďarskej vlády tento problém darí postupne zmenšovať.

Demografický pokles trápi pôvodnú populáciu v rámci celej Európy. V Maďarsku tento trend slabne aj vďaka štedrej podpore rodín zo strany maďarskej vlády. Pôrodnosť sa u vydatých maďarských žien za posledné roky výrazne zvýšila. V priemere vstupujú maďarské ženy do manželského zväzku častejšie ako západoeurópske ženy. Rozdiel spočíva aj v tom, že Maďarky uzatvárajú manželstvá v mladšom veku, kedy sú viac plodné.  

Podľa portálu ifstudies.org priama podpora štátu, ktorá spočívala v daňových bonusoch pre rodiny s deťmi či dotácia pri zabezpečení bývania, mala veľký vplyv na pozitívnejšiu demografiu. Ďalší zásadný faktor spočíva podľa portálu v “prorodinnej” kultúre, ktorá je zakotvená v maďarskej ústave a v krajine silno propagovaná. 

Maďarský premiér Viktor Orban jasne uviedol, že problém poklesu počtu obyvateľov bude možné riešiť len väčšími rodinami a rastúcou mierou pôrodnosti, čím odmietol masovú migráciu ako alternatívu. Orbán tvrdí, že liberálnej demokracii sa nepodarilo "posilniť rodinu". Zároveň sa zaviazal, že zabezpečí, aby Maďarsko "udržalo svoju vlastnú populáciu". 

Napriek súčasným pozitívnym výsledkom prorodinnej politiky, Maďarsko stále trápi relatívne nízka pôrodnosť.

Orbán hľadá u Maďarov podporu pre viacdetné rodiny

Tento týždeň začne maďarská vláda rozosielať občanom formuláre ďalšieho dotazníka v rámci tzv. národnej konzultácie, ktorého cieľom má byť tentoraz zistiť názor Maďarov na podporu viacdetných rodín. Informoval o tom v pondelok vládny denník Magyar Idők.

Štátna tajomníčka rezortu ľudských zdrojov zodpovedná za rodinu a mládež Katalin Nováková na tlačovej konferencii v Budapešti uviedla, že dotazník obsahuje desať otázok, na ktoré vláda očakáva odpovede do 21. decembra.

Medzi otázkami figuruje aj otázka podpory zavedenia "inštitútu materstva" na plný úväzok pre matky so štyrmi deťmi, ale aj otázka, či občania súhlasia s tým, že pokles populácie treba riešiť namiesto umožnenia prisťahovalectva silnejšou podporou rodín, alebo či súhlasia s princípom, že dieťa má právo na matku a otca.

Rok 2018 je v Maďarsku rokom rodín - preto stredobodom tejto konzultácie je podpora rodín, ktoré vychovávajú deti. Podľa vlády je potrebné podporovať rodiny s deťmi, pričom prisťahovalectvo nie je vhodným demografickým riešením.

Doteraz vláda v rámci opatrení na podporu pôrodnosti pripravila priaznivý rodinný systém zdaňovania, mimoriadnu materskú dovolenku - i pre otcov -, podporuje bývanie a má vypracovaný program rozvoja detských jasieľ či program na ochranu zamestnania.

Konzultácie vo forme politických dotazníkov zasielaných občanom zaviedla druhá vláda premiéra Viktora Orbána v roku 2010. Odvtedy sa občania mali touto formou možnosť vyjadriť k otázkam dôchodkov, ústavy, sociálnej sféry a minimálnej mzdy - a v dotazníku "Zastavme Brusel!" aj k záležitostiam terorizmu, migrácie, prisťahovaleckej politiky či Európskej únie.

Zatiaľ poslednými konzultáciami bol dotazník z konca minulého roka o Sorosovom migračnom pláne, ktorý odmietlo podľa vlády rekordných takmer 2,31 milióna Maďarov.

Opozičné strany vyjadrujú názor, že konzultácie sú iba drahou vládnou propagandou, a spochybňujú aj pravdivosť informácií o počte respondentov.

Zdroj: prehladsprav.sk / pravda.sk


Zaujímavosti