Prokurátor odmietol trestné oznámenie na organizátorov protestov Za slušné Slovensko

11.02.2019 | 09:33 Trestné oznámenie na organizátorov protestov prišlo v októbri minulého roka. Organizátori sa podľa neho mali snažiť o štátny prevrat, zmenu pomerov v krajine a mal ich platiť americký finančník George Soros.

Anonymné trestné oznámenie na organizátorov protestov Za slušné Slovensko, ktoré sa týkalo podozrení zo štátneho prevratu či korupcie, odmietli. Okresný prokurátor v Bratislave nenašiel v prípade dôvod na začatie trestného stíhania. Jeho rozhodnutie je už právoplatné. V nedeľu večer o tom v Televíznych novinách informovala televízia Markíza.

Trestné oznámenie na organizátorov protestov prišlo v októbri minulého roka. Organizátori sa podľa neho mali snažiť o štátny prevrat, zmenu pomerov v krajine a mal ich platiť americký finančník George Soros. Policajná NAKA si začala postupne organizátorov predvolávať a zamerala sa najmä na financie a bankové účty. Organizátori považovali dianie okolo nich za šikanovanie a zastrašovanie, polícia naopak tvrdila, že preveruje korupciu a predvoláva si osoby, ktoré mohli byť zneužité či poškodené.

"Tieto argumenty orgánov činných v trestnom konaní sa však po zverejnení výsluchov začali rúcať. Najskôr vyšlo zo špeciálnej prokuratúry, že pochybil ich človek a prípad presunuli na okres. Podobne anonym spadol aj z najvyššieho poschodia polície," informovala televízia. O svoju funkciu prišiel aj šéf NAKA Peter Hraško, pretože nepresne informoval o tejto kauze policajného prezidenta Milana Lučanského.

Na okresnej úrovni v tomto prípade podľa televízie nevyšetrovali štátny prevrat, korupciu, ale dane. Okresná prokuratúra v Bratislave však nenašla žiadne podozrenie z trestnej činnosti.

Ďalšie trestné oznámenie je na špeciálnej prokuratúre

Podanie v podobnej záležitosti na Úrad špeciálnej prokuratúry podal 1. augusta aj občan Slovenskej republiky a zároveň bývalý príslušník SIS Pavol Forisch, ktorý dokument zverejnil v októbri na sociálnej sieti Facebook. Ide o trestné oznámenie pre podozrenie z krivého obvinenia a vlastizrady na neznámeho páchateľa a spolupáchateľov, ktorými sú aktivisti iniciatívy Za slušné Slovensko - Karolína Farská, Juraj Šeliga a Juraj Rizman.

„Páchatelia sú podľa mnou predložených dôkazov o finančnom a personálnom prepojení podozrivých so “Soros a Co (príloha ZIFOR-79) financovaní Sorosom a jeho organizáciami, čoho sú si plne vedomí a konajú tak v zhode s rovnakými prostriedkami, úmyslami a cieľom v tejto veľmi nebezpečnej protispoločenskej činnosti. Konanie tohto organizovaného nebezpečného zoskupenia má tiež všetky znaky trestných činov proti republike. V dôkazoch, ktoré prikladám som ustanovil financovanie ZSS cez Soros & Co. pri príprave a realizácii tejto obzvlášť závažnej organizovanej trestnej činnosti,“ uvádza Forisch vo svojom trestnom oznámení.

Rozhodnutie Úradu špeciálnej prokuratúry v tomto prípade zatiaľ známe nie je.

Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna


Zaujímavosti