Progresívny viedenský arcibiskup poskytol katedrálu svätého Štefana na koncert známemu transvestitovi

03.12.2019 | 17:46 Predmetné podujatie v katedrále bolo súčasťou Dlhej noci solidarity, ktorá sa konala vo Viedni v rámci Svetového dňa boja proti AIDS.

Stephansdom, ktorý je najväčšou katedrálou v susednej metropole Rakúska, počas posledného víkendu poskytol priestor na uskutočnenie benefičného koncertu proti AIDS. Šľachetný úmysel ale sprevádzal aj očakávaný rozkol medzi cirkevnými hodnostármi. Dôvodom je vystúpenie populárneho transvestitu a umelca Conchity Wurst. Jeho účinkovanie v chráme si vyslúžilo dokonca obvinenia z rúhania. Na Slovensku na tému ako prvý upozornil portál Postoj.

Predmetné podujatie v katedrále bolo súčasťou Dlhej noci solidarity, ktorá sa konala vo Viedni v rámci Svetového dňa boja proti AIDS. Výťažok mal podľa organizátorov poputovať na hospic pre obete zákernej choroby v Južnej Afrike. Rozporuplnosť inak dobrej myšlienky ale zapríčinil Thomas Neuwirth, alebo inak, Conchita Wurst, niekdajší víťaz Eurovízie, ktorý sa v priestoroch katedrály prvýkrát objavil už pred dvoma rokmi.

„Boh chce, aby sa nikto necítil vylúčený, chce, aby bol každý prijatý,“ citovala kardinála Christopha Schöborna agentúra Kathpress. Viedenský arcibiskup Schönborn sa poďakoval „všetkým, čo majú veľké srdce a nezabudli na ľudí, ktorí potrebujú pomoc“.

Podľa viedeňského kardinála Christopha Schöborna by účastníci podujatia nemali byť vítaní len ako hostia, ale mali by vedieť, že v tejto katedrále sme všetci doma a organizátor akcie Gery Keszler sa mu poďakoval za budovanie mostov. „Pokiaľ ide o záväzok k ľuďom postihnutých HIV a AIDS, každý môže byť anjelom,“ dodáva organizátor.

Blasfemická provokácia

Vystúpenie kontroverzného umelca ale neostalo bez odozvy konzervatívnejšieho krídla cirkevných hodnostárov. Azda najostrejšie vyhlásenie na margo udalosti zaznelo z úst arcibiskupa Carla Mariu Vigana v liste adresovanom Rakúšanovi Alexandrovi Tschugguelovi.

Tschugguel samotný viedol počas vystúpenia Conchity pred chrámom modlitbu ruženca a zviditeľnil sa aj tým, že v októbri počas biskupskej synody o Amazónii vo Vatikáne ukradol z rímskeho kostola pohanské sošky Pačamany, ktoré následne vhodil do rieky Tiber.

Viganó v liste Tschugguelovi na margo koncertu vo viedenskej katedrále píše: „Viedeň, úžasné mesto, ktoré dokázalo odolať Ottomanovým hordám zbraňami viery, opäť raz trpí – zdesené a pohoršené – ďalšou homoerotickou a blasfemickou provokáciou.“

Carlo Maria Viganó - bývalý apoštolský nuncius v USA bol v centre pozornosti v lete 2018, keď vyzval pápeža Františka na odstúpenie, pretože podľa jeho svedectva mal kryť amerického kardinála McCarricka pred sankciami, ktoré na neho uvalil Benedikt XVI. 

Koncert vo viedenskej katedrále nazval Viganó „svätokrádežou a dôsledkom modloslužby, ktorá zatemňuje myseľ a kazí úsudok“

Širšou verejnosťou ignorovaný spor tak opäť poodhaľuje hlboké vnútorné rozkoly v cirkvi a reálnu existenciu bojiska, na ktorom proti sebe stoja konzervatívni hodnostári s oporou vo Svätom písme a progresívni predstavitelia, ktorí viac ako kresťanské hodnoty presadzujú „pokrokovú“ politickú agendu.

Článok súvisiaci s tematikou:

Zdroj: denniks.sk / postoj.sk


Zaujímavosti