Pri teroristickom útoku na krymskej strednej škole prišlo o život najmenej 18 ľudí

17.10.2018 | 16:48 Očití svedkovia pre RT uviedli, že videli, ako do budovy prenikla skupina mužov so zahalenými tvárami, ktorí následne začali v budove strieľať.

Výbuch nástražného systému v budove strednej odbornej školy technickej v meste Kerč na Krymskom polostrove anektovanom v roku 2014 Ruskom, pri ktorom v stredu zahynulo najmenej 18 ľudí, bol teroristickým činom. Uviedla to na svojej webovej stránke spravodajská televízia RT s odvolaním sa na vyhlásenie ruskej Národnej gardy (Rosgvardija).

Podomácky vyrobená bomba

Ďalších približne 50 ľudí utrpelo zranenia. Najmenej 34 z nich bolo s ťažkými a stredne ťažkými zraneniami prevezených do nemocnice.

Skutočnosť, že išlo o teroristický čin, potvrdil aj Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom), ktorý prípad začal vyšetrovať podľa článku 205 Trestného zákonníka Ruskej federácie.

Prvotné zistenia na mieste činu naznačujú, že k výbuchu, ktorý nastal po aktivácii podomácky vyrobeného zariadenia naplneného kovovými predmetmi, došlo v jedálni školy.

Ešte pred výbuchom sa z budovy školy podľa svedkov ozývala streľba. Na sociálnej sieti MEŠ objavila fotografia mladého muža ozbrojeného dlhou strelnou zbraňou, pravdepodobne útočnou puškou.

Študenti a učitelia začali vyskakovať z okien

Očití svedkovia pre RT uviedli, že videli, ako do budovy prenikla skupina mužov so zahalenými tvárami, ktorí následne začali v budove strieľať.

Podľa agentúry AP bol páchateľom činu študent školy, ktorý následne spáchal samovraždu.

Na ruských sociálnych médiách sa objavili aj správy, že najprv nastal mohutný výbuch a potom sa z budovy začala ozývať streľba, pričom niektorí študenti a učitelia začali vyskakovať z okien.

Bezprostredne po výbuchu sa objavili správy, že v budove došlo k výbuchu plynu, čo však vyšetrovatelia zakrátko vyvrátili.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že ruský prezident Vladimir Putin vyjadril úprimnú sústrasť rodinám a priateľom obetí výbuchu v Kerči. Takisto poveril ministerstvo pre mimoriadne situácie a ministerstvo zdravotníctva, aby v prípade potreby zorganizovali urgentnú prepravu zranených do najlepších nemocníc v Rusku.

Zdroj: aktuality.sk

Zaujímavosti