VIDEO: Poslanci Matovičovho režimu opäť odsúhlasili predĺženie núdzového stavu

26.02.2021 | 11:57
Zo 118 prítomných poslancov hlasovalo za 83, proti núdzovému stavu bolo 35.

Poslanci Národnej rady (NR) SR v piatkovom hlasovaní odsúhlasili predĺženie núdzového stavu vyhláseného z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie. Zo 118 prítomných hlasovalo za 83, proti bolo 35 poslancov.

 

Núdzový stav predĺžila vláda od 8. februára na ďalších 40 dní.

Opakované predĺženie núdzového stavu nepodporil okrem opozičných poslancov ani koaličný poslanec Marián Viskupič (SaS).

Poslanci rokovali o núdzovom stave na mimoriadnej schôdzi od stredy (24. 2.). Na základe novelizovanej legislatívy musí predĺženie núdzového stavu odobriť parlament, a to najneskôr do 20 dní.

Opozičným poslancom v návrhu vlády na odsúhlasenie predĺženia chýbala analýza doterajších opatrení a tiež konkrétne návrhy ďalších opatrení. Upozorňovali, že viaceré sa dajú uplatniť bez potreby núdzového stavu. Koaliční poslanci avizovali podporu, no viacerí do budúcna očakávajú opatrenia, ktoré by neboli viazané na núdzový stav.

Pár dní pred hlasovaním sa objavil problém s tým, že koaliční partneri si mali klásť podmienky kvôli podpore predĺženia núdzového stavu.

Na pondelkovej koaličnej rade však podľa informácií HN zazneli presvedčivé argumenty. V utorok tiež predseda parlamentu Boris Kollár vyslovil obavy z toho, že na hlasovaní by sa nemusel zúčastniť dostatok poslancov pre chorobu a karanténu. 

Koalícia si však nakoniec môže vydýchnuť, keďže návrh podporilo 83 poslancov. 

Vláda ešte začiatkom mesiaca schválila predĺženie núdzového stavu o ďalších 40 dní s platnosťou od 8. februára. Vláda využila možnosť, ktorú jej dáva novelizovaný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu z konca minulého roka.

Zákon v novej podobe umožňuje kabinetu opakovane predlžovať núdzový stav, najviac o 40 dní. Schváliť to však musí takisto parlament, najneskôr do 20 dní odo dňa účinnosti jeho predĺženia. Má ísť o ústavnú poistku.

Uznesením z 31. decembra 2020 vláda obmedzila slobodu pohybu a pobytu do 24. januára, po ďalších úpravách ho predĺžila do nedele 7. februára.

Viacerí politici, analytici, politickí pozorovatelia a množstvo občanov za snahou o neustále predlžovanie núdzového stavu vidí obrovský strach Matoviča a spol. Dôvodom je stupňujúci sa hnev ľudí, ktorí už majú plné zuby likvidačných korona-opatrení. Občania vnímajú tiež snahy o likvidáciu demokracie, politické prenasledovanie opozície, korupčné škandály, rodinkárstvo, obsadzovanie na vedúce pozície nekompetentné osoby a demontáž právneho štátu, čo narušuje dôveru ľudí v autority a štát ako taký. Predseda vlády navyše od svojho nástupu do funkcie neustále obviňuje zo zodpovednosti za vlastné zlyhanie druhých a do spoločnosti vnáša rozkol a nebývalé napätie, aké si Slovensko počas svojej histórie nepamätá.

Pozrite si mená poslancov hlasujúcich za predĺženie núdzového stavu TU.

Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna


Zaujímavosti