Pompeo: USA nechcú vojnu s Iránom

17.06.2019 | 10:01 Medzi USA a Iránom vládne napätie po tom, čo Trumpova vláda obvinila Teherán z útokov na dva ropné tankery v Ománskom zálive.

Spojené štáty nechcú vojnu s Iránom, ale použijú všetky prostriedky, vrátane diplomacie, na to aby zaistili bezpečnú plavbu na strategickej námornej trase v Ománskom zálive. Vyhlásil to v nedeľu americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo.

Medzi Spojenými štátmi a Iránom vládne napätie po tom, čo vláda prezidenta Donalda Trumpa obvinila Teherán z útokov na dva ropné tankery v Ománskom zálive. Irán akúkoľvek účasť na útokoch popiera.

"Nechceme vojnu. Robíme čo je v našich silách, aby sme tomu zabránili," Pompeo povedal v televíznej relácii Fox News Sunday. "Iránčania by mali pochopiť veľmi jasne, že budeme pokračovať v krokoch, ktoré majú Irán odradiť od tohto typu správania."

Pompeo, bývalý riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby (CIA), takisto obhajoval pozíciu americkej vlády, podľa ktorej je za útokmi Irán. "Spravodajská obec má množstvo dát, veľké množstvo dôkazového materiálu. Veľkú časť z neho onedlho uvidí aj svet."

Japonci popreli americkú verziu o útoku

Japonský majiteľ tankera, ktorý sa vo štvrtok stal terčom útoku v blízkosti Hormuzského prielivu, v piatok vyhlásil, že plavidlo bolo zasiahnuté letiacim projektilom. Poprel tak verziu udalosti, ako ju prezentovali Spojené štáty.

Zdroj: infospravy.sk / InfoVojna


Zaujímavosti