Poľská vláda potrestá školy za výchovný program o právach LGBTI

27.10.2018 | 13:47 Školy sa zapojili do projektu mimovládnej organizácie Kampaň proti homofóbii.

Poľská vláda ultrakonzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) plánuje postihovať školy, ktoré sa v piatok zapojili do jednodňovej celoštátnej výchovnej akcie Dúhový piatok.

Šlo o projekt mimovládnej organizácie Kampaň proti homofóbii, v rámci ktorej sa mali na viac ako 200 školách po celom Poľsku konať diskusie o právach príslušníkov LGBTI komunity.

Nakoniec však nie je jasné, koľko škôl sa do akcie naozaj zapojilo, pretože proti jej konaniu sa začala na poslednú chvíľu výrazne angažovať ministerka školstva Anna Zalewska. Tá okrem iného varovala riaditeľov škôl, ktorí túto akciu povolia, že budú musieť znášať dôsledky svojho rozhodnutia, a tiež požiadala rodičov, aby nahlásili ministerstvu všetky školy, na ktorých sa toto podujatie nakoniec uskutoční.

Ako v piatok večer uviedla poľská nezávislá spravodajská televízia TVN, vie sa o viacerých školách, ktoré sa vyhrážok zo strany ministerky školstva zľakli a diskusiu zrušili. TVN však zatiaľ nevie povedať, na koľkých školách sa akcia nakoniec uskutočnila a na koľkých nie.

Zdroj: SITA

Zaujímavosti