Pellegrini víta zvolenie von der Leyenovej, verí v silnú agendu pre Šefčoviča

17.07.2019 | 19:06 Nemecká politička Ursula von der Leyenová sa od 1. novembra stane prvou ženou na čele Európskej komisie, kde vystrieda Jeana-Clauda Junckera.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer) víta zvolenie Ursuly von der Leyenovej za predsedníčku novej Európskej komisie. Verí, že Maroš Šefčovič získa v novej Komisii silné portfólio. Uviedol to pre tlačový odbor Úradu vlády vo svojom stanovisku.

„Pevne veríme, že súčasný podpredseda Maroš Šefčovič získa aj v novej Európskej komisii silné portfólio ako zástupca regiónu strednej a východnej Európy,“ napísal tlačový odbor Úradu vlády.

Nominácia von der Leyenovej Európskou radou a jej odsúhlasenie väčšinou v Európskom parlamente (EP) je podľa Pellegriniho výsledkom kompromisu medzi členskými štátmi, ako aj politickými frakciami.

Úrad vlády dodáva, že Slovensko je pripravené sa aktívne zapojiť do realizácie priorít novej Európskej komisie, ktoré boli prezentované jej novou predsedníčkou v europarlamente.

„Predovšetkým pri napĺňaní ambicióznych klimatických cieľov (pri zachovaní priemyselného potenciálu EÚ), budovaní sociálne spravodlivej Európy, ako aj posilňovaní záujmov EÚ v medzinárodných vzťahoch a na globálnych trhoch,“ uvádza sa v stanovisku.

Von der Leyenová má podľa PS šancu byť dobrou šéfkou EK, podľa SNS ukáže čas

Čas ukáže, či budú brať svetoví lídri ako partnerku Ursulu von der Leyenovú, ktorú v utorok europoslanci zvolili za predsedníčku Európskej komisie (EK). V súvislosti s jej zvolením to skonštatovala koaličná SNS. Hnutie Progresívne Slovensko si myslí, že má šancu byť dobrou šéfkou komisie.

SNS rešpektuje jej zvolenie bez emócií. „Čas ukáže, či ju prezident Trump alebo Putin budú brať ako partnerku na politiku,“ povedala pre TASR hovorkyňa strany Zuzana Škopcová.

„Nebola pre PS ideálny kandidát, ale svojím programom nás presvedčila, že má šancu posunúť EÚ vpred,“ skonštatoval europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Poznamenal, že Leyenová si osvojila kľúčové progresívne priority, ako prechod na zelenú ekonomiku, posilnenie právneho štátu či prehĺbenie demokracie na európskej úrovni. „Vyslala jasný signál, že sa nebude spoliehať na podporu krajnej pravice,“ dodal s tým, že aj preto jej dali hlas.

Podotkol, že strana zostala sklamaná z netransparentného spôsobu výberu Leyenovej aj z toho, že krajiny strednej a východnej Európy neobsadia žiaden post vo vedení EÚ. Za kľúčové považuje, aby EK pod novým vedením ukázala, že bude pracovať pre všetkých európskych občanov.

Pollák z OĽaNO verí, že Leyenová dodrží svoje slovo

Europoslanec za hnutie OĽaNO Peter Pollák verí, že Leyenová dodrží svoje slovo a čoskoro urobí reálne kroky v duchu opatrení, ktoré osobne prezentovala.

„Silnejšia, jednotnejšia, reformovaná Európa, NATO ako kľúčový partner a k tomu aktívny prístup k vlastnej európskej obrane, aj to sú hodnoty prvej ženy na poste predsedníčky Európskej komisie, s ktorými naše hnutie vstúpilo do eurovolebnej kampane. Európa potrebuje byť jednotná, nemá zmysel sa trieštiť, nahrávame tak extrémistom a radikálom,“ uviedol Pollák.

Most-Híd: Je v záujme únie, aby Leyenová dokázala presadiť svoj program

Strana Most-Híd tvrdí, že v záujme únie je, aby nová šéfka dokázala presadiť svoj program. „Priebeh rokovaní a tesný výsledok hlasovania hovoria o tom, že novozvolená šéfka komisie má pred sebou neľahké obdobie,“ myslí si Most-Híd.

Sme rodina nevníma Leyenovú ako pozitívnu voľbu

Hnutie Sme rodina vo svojom stanovisku konštatuje, že nemajú dôvod vnímať voľbu der Leyenovej ako pozitívnu a považujú ju za osobnú voľbu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. „Obávame sa, že nebude mat dostatok autority a politickej podpory na presadenie svojich predvolebných programových vyhlásení,“ uvádza sa v stanovisku hnutia.

Leyenovej mandát považuje Sme rodina za slabý, čo je podľa nich komplikácia pri prípadných rokovaniach s „globálnymi hráčmi“ ako Trump či Putin. „Zaráža nás, že pani Leyenová bola vybraná ako kandidátka na jeden z najvyšších postov EÚ a nemá žiadnu skúsenosť s politikou EÚ,“ uvádza Sme rodina.

Danko verí, že von der Leyenová bude pre Komisiu prínosom

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) verí, že Ursula von der Leyenová bude prínosom pre Európsku komisiu (EK). Povedal to jeho hovorca Tomáš Kostelník v reakcii na zvolenie Leyenovej za šéfku Komisie.

„Predseda NR SR akceptuje toto rozhodnutie europoslancov. Uvidí, ako sa ujme funkcie a verí, že bude prínosom pre Komisiu,“ skonštatoval Kostelník.

Nemecká politička Ursula von der Leyenová (60) sa od 1. novembra stane prvou ženou na čele Európskej komisie, kde vystrieda Jeana-Clauda Junckera. V utorňajšej tajnej voľbe o tom rozhodli poslanci Európskeho parlamentu. Za von der Leyenovú hlasovalo 383 poslancov, proti sa ich vyslovilo 327 a 22 sa zdržalo hlasovania. Požadované minimum bolo 374 hlasov, nová šéfka EK tak prešla iba o deväť hlasov.

Zdroj: pravda.sk


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti