Pellegrini: Chápem Matoviča, že chce vystupovať ako spasiteľ. Ľudí však nezaujíma politikárčenie, treba ťahať za jeden povraz

23.03.2020 | 11:45 Bývalý premiér poukázal na to, že keď tento týždeň pristane lietadlo so zdravotníckym materiálom, nebude z toho robiť politiku, že to ešte vybavila jeho vláda.

Expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD) je naďalej pripravený pomáhať Slovensku s koronakrízou. Pripomína to na sociálnej sieti, kde zároveň odmieta kritiku súčasného predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) a hovorí o potrebe spolupráce.

Matovič okrem iného tvrdí, že Smer-SD a jeho vláda začali konať neskoro. Kým bola predvolebná kampaň, si Smer-SD podľa Matoviča krízu nevšímal. Premiér tvrdí, že bývalá vláda nemala plán, ako postupovať pri zvyšovaní chorobnosti, a nezačala s nákupom ochranných pomôcok skôr.

Pellegrini hovorí, že konali už v januári. "Chápem politiku nového premiéra: povedať teraz ľuďom, že za Pellegriniho to bolo všetko zlé a on bude potom vystupovať ako spasiteľ. Ale myslím, že v rámci politickej kultúry by sme mali vedieť nielen kritizovať, ale aj oceniť kroky politického protivníka, hlavne ak boli prospešné pre celú krajinu. Pokyn na nákup ochranného materiálu dostali nemocnice, policajti či hasiči už v januári, až následne prišli úlohy pre Správu štátnych hmotných rezerv. Som pripravený naďalej využívať svoje bohaté kontakty medzi svetovými štátnikmi na to, aby prišlo na Slovensko čo najviac zdravotníckeho materiálu, pretože ľudia to budú naďalej potrebovať," uviedol Pellegrini.

„Keď tento týždeň pristane lietadlo so zdravotníckym materiálom, budem sa z toho tešiť, a nebudem z toho robiť politiku, že to ešte vybavila moja vláda. Pre občanov Slovenskej republiky je kľúčové, že tu tie pomôcky budú, polikárčenie ich v tejto chvíli nezaujíma. Predvolebná kampaň sa skončila – politika by mala ísť bokom a mali by sme ukázať národu súdržnosť a schopnosť spolupracovať v prospech ľudí,“ dodal Pellegrini.

Pellegrini na premiérovu kritiku reaguje aj tým, že politikárčenie dnes ľudí nezaujíma. "Chcú vidieť schopnosť spolupracovať," uviedol. Tvrdí, že keď tento týždeň pristane lietadlo so zdravotníckym materiálom, bude sa z toho tešiť.

"A nebudem z toho robiť politiku, že to ešte vybavila moja vláda. Pre občanov je kľúčové, že tu tie pomôcky budú, politikárčenie ich v tejto chvíli nezaujíma," doplnil s tým, že dnes treba ukázať národu súdržnosť a schopnosť spolupracovať v prospech ľudí.

Premiér kritizoval bývalú vládu aj v nedeľu (22. 3.) po návšteve štátnych hmotných rezerv. Hovoril, že sklad je prázdny, a avizoval odvolanie šéfa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetána Kičuru. Ten totiž podľa premiéra konal nehospodárne, ohrozujúc verejný záujem aj zdravie obyvateľov. Kičura reči o prázdnom sklade odmietol a trvá na tom, že postupoval zákonne.

Raši pripomenul Matovičovi predvolebné videá

Podporil ho aj bývalý vicepremiér Richard Raši. Na sociálnej sieti pripomína Matovičove cesty do zahraničia počas kampane, kde točil videá. Raši píše, že odborníci a vláda v čase kampane otázku nového koronavírusu riešili, hoci vtedy neprichádzali ani z Talianska desivé správy.

"Odborníci a aj my vo vláde sme už niekoľko týždňov predtým pracovali, pripravovali, čo bolo treba. A Igor Matovič si cestoval po Francúzskej riviére a po Cypre a točil si videjká," uviedol na sociálnej sieti Raši. Razantné protiepidemiologické opatrenia vláda podľa neho prijala veľmi rýchlo aj vďaka zodpovednej príprave. Tie podľa Rašiho pomohli, aby dramaticky nerástol počet nakazených.

"Odovzdali sme kompetencie novej vláde s presvedčením, že prioritou je vyriešenie koronavírusovej krízy. Na politické boje a prekáračky bude dosť času aj potom. Teraz potrebujeme ťahať za jeden povraz a pokojne dáme novej vláde aj viac ako 100 dní, ak to bude pre stabilizáciu krízy potrebné," doplnil Raši, ktorý zároveň odmieta Matovičove útoky. Premiérovi vyčíta, že zatiaľ nepovedal žiadne z ním sľubovaných opatrení.

Šašo je pre kráľovstvo dôležitý, ale kraľovať má kráľ a nie šašo

"Aj vďaka zodpovednej príprave sme zaviedli razantné protiepidemiologické opatrenia veľmi rýchlo. Verejnosť bola našou razanciou prekvapená, dokonca sa objavila aj kritika, ale najmä vďaka jednoznačnej a nekompromisnej reakcii vlády dnes už rúško žiadnou nie je zvláštnosťou, ale hygienickou i spoločenskou povinnosťou, ktorá chráni nás všetkých. Vďaka tomu nemáme dramatický nárast nakazených, vďaka tomu epidémiu zvládame a nepanikárime.

Odovzdali sme kompetencie novej vláde s presvedčením, že prioritou je vyriešenie koronavírusovej krízy. Na politické boje a prekáračky bude dosť času aj potom. Teraz potrebujeme ťahať za jeden povraz a pokojne dáme novej vláde aj viac ako sto dní, ak to bude pre stabilizáciu krízy potrebné.

Bohužiaľ po dnešných výstupoch pána premiéra sa obávam, že na moje slová o tom, že šašo je pre kráľovstvo dôležitý, ale kraľovať má kráľ a nie šašo, došlo až príliš skoro. O našej bezpečnosti, ohrození, zdraví a sľubovaných protiepidemiologických opatreniach sme sa od premiéra nedozvedeli nič. Zaoberá sa vecami (skôr však iba fabuluje, veď uvidíme), ktoré sú dôležité, ale neujdú a je ich možno riešiť aj o mesiac, alebo tri, keď bude situácia aspoň ako tak v normále," uviedol Raši.

Zdroj: InfoVojna / infospravy.sk

Články súvisiace s tematikou:


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti