Orbán podporil Webera ako kandidáta na predsedu Eurokomisie

18.10.2018 | 17:31 účasný predseda exekutívy EÚ Jean-Claude Juncker odstúpi z funkcie budúci rok.

Maďarský premiér Viktor Orbán podporuje šéfa skupiny Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente Manfreda Webera ako stredopravicového kandidáta na predsedu Európskej komisie. Informovala o tom vo štvrtok agentúra MTI s odvolaním sa na Antala Rogána, ministra riadiaceho kabinet predsedu vlády.

Súčasný predseda exekutívy EÚ Jean-Claude Juncker odstúpi z funkcie budúci rok, pripomína agentúra Reuters.

Bývalý fínsky premiér a podpredseda Európskej investičnej banky (EIB) Alexander Stubb je zatiaľ jediným Weberovým rivalom v rámci EPP.

O tom, ktorý z týchto kandidátov zvíťazí, sa rozhodne v tajnom hlasovaní 734 delegátov snemu EPP, ktorý sa uskutoční v dňoch 7. a 8. novembra v Helsinkách. Uviedol to v stredu predseda EPP Joseph Daul.

Očakáva sa, že Orbánova strana Fidesz, ktorá v apríli jasne vyhrala maďarské voľby, bude dominovať aj v májových maďarských voľbách do EP.

Nemec Weber, ktorý si tiež môže byť istý podporou zo strany nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, kritizoval v septembri maďarskú vládu, keď europarlament prijal kritickú správu o stave demokracie v Maďarsku, dodáva agentúra Reuters.

Zdroj: 24hod.sk

Zaujímavosti