Orbán: Dvojtretinovou väčšinou budem slúžiť 3 tretinám Maďarov

07.05.2018 | 13:43 Maďarský prezident prijal premiéra pred ustanovujúcou schôdzou parlamentu.

Štvrtá maďarská vláda premiéra Viktora Orbána sa sústredí na bezpečnosť a na kresťanskú demokraciu. Prezidenta Jánosa Ádera o tom v pondelok v Budapešti informoval tento kandidát víťazného bloku strán Fidesz - Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) na post predsedu vlády.

Orbán podľa spravodajského servera hvg.hu na schôdzke v sídle hlavy štátu v Sándorovom paláci zdôraznil, že dvojtretinovou parlamentnou väčšinou bude slúžiť trom tretinám Maďarov.

"Je to moje štvrté poverenie zostaviť vládu. Maďarsku budem slúžiť oddane a verne," povedal Orbán prezidentovi. "Chcem zostaviť vládu, ktorá bude mať spolu so mnou 14 členov," dodal s tým, že siedmi členovia jeho kabinetu budú odborníci, ktorí prichádzajú z komerčnej sféry, zvyšní kandidáti sú z politického prostredia.

Áder poveril začatím rokovaní o zostavení novej vlády lídra volebnej kandidátky bloku Fidesz-KDNP 17. apríla. Ustanovujúcu schôdzu Národného zhromaždenia zvolala hlava štátu na 8. mája.

Fidesz-KDNP získal vo voľbách 133 mandátov v 199-člennom parlamente. Jobbik obsadí 26 poslaneckých kresiel, blok MSZP - Dialóg (Párbeszéd) 20, DK deväť a Politika môže byť iná (LMP) osem kresiel. Zvyšné tri poslanecké miesta v Národnom zhromaždení obsadí jeden nezávislý poslanec, jeden poslanec za stranu Spolu (Együtt) a zástupca nemeckej menšiny v Maďarsku.

Zdroj: 24hod.sk

Zaujímavosti