Orbán chce bojovať proti Macronovi, ktorého označil za lídra proimigračných síl v Európe

10.01.2019 | 19:20 Maďarský predseda vlády to nepovažuje za nič osobné, tvrdí však, že ide o budúcnosť oboch krajín.

Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že musí postaviť proti francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, ktorého označil za hlavného vodcu liberálnych proimigračných síl. Ako dodal, v stávke je budúcnosť Francúzska aj Maďarska.

„Nie je to nič osobné, ale ide o budúcnosť našich krajín. Pre Maďarsko by bolo zlé, keby sa v Európe uskutočnilo to, čo chce v otázke migrácie, preto proti nemu musím bojovať,“ dodal.

Orbán pri tejto príležitosti označil vzťahy so šéfom Elyzejského paláca za dobré, ale pokiaľ ide o názory na migráciu, obaja sú nekompromisní súperi.

Žiadny kompromis v otázke migrácie Orbán nepripustil ani s Nemeckom. „Neustále na nás hrubým spôsobom vyvíjajú tlak, aby sme ich nasledovali na ich ceste (prijímania utečencov), čo my nechceme. Nemecká politika nerešpektuje rozhodnutie Maďarov, že sa nestaneme prisťahovaleckou krajinou,“ zdôraznil.

„Cítim najmä z nemeckých médií, niekedy veľmi hrubým spôsobom, že vyvíjajú tlak na nás, aby sme ich nasledovali na ceste (prijímania prisťahovalcov) a to si neželáme,“ dodal šéf maďarskej vlády.

Orbán, ktorý je známy antiimigračnou politikou, vyjadril svoj nesúhlas s Macronom aj v minulosti. Na spoločnej tlačovej konferencii s talianskym ministrom vnútra Matteom Salvimim v auguste minulého roka označil francúzskeho prezidenta za hlavného podporovateľa strán, ktoré podporujú ilegálnu migráciu do Európy.

Hrdina Salvini, tlčhuba Macron

Naopak talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho označil za svojho hrdinu, pretože zatvoril pred migrantmi prístavy. Salvini v stredu vo Varšave navrhol vytvorenie protiimigračnej aliancie pred eurovoľbami. Orbán označil túto myšlienku za „renesanciu európskych hodnôt“.

Obaja politici svojimi názormi prišli často do stretu s Macronovou víziou solidarity. Macron ich obvinil zo sebeckosti a nedostatku ochoty pomôcť ostatným členským štátom čeliť migračnej kríze.

"Nacionalistom a tým, ktorí podporujú tieto nenávistné prejavy, ani len trocha neustúpim," vyhlásil Macron koncom augusta.

Orbán v reakcii uviedol, že francúzsky prezident nerešpektuje záujmy Maďarska a namiesto toho „kope do stredoeurópskych krajín“.

Salvini zase nazval Macrona „pokrytcom a tlčhubou“. „Riadi sa len ekonomickými záujmami. Taliansko už toho urobilo, zachránilo a zaplatilo viac než dosť. Neprijímame žiadne reči o solidarite. Taliansko už nebude európskym utečeneckým táborom. Sladký život pre pašerákov ľudí a pre ‚dobrého muža‘ končí,“ vyhlásil Salvini.

Zdroj: politico.eu / rt.com / InfoVojna


Zaujímavosti