Opozícia tvrdí, že za reputačné škody RTVS nesie primárnu zodpovednosť Rezník

16.10.2018 | 17:03 Podľa vládnych poslancov nie je v prípade RTVS čím sa zaoberať, keďže Stano Maťašovská rezignovala.

S odchodom Petry Stano Maťašovskej z postu vedúcej odboru rozhlasového spravodajstva a aktuálnej publicistiky RTVS by mali odísť z RTVS aj metódy práce, ktoré pretvárajú toto verejnoprávne médium na nástroj vládnej propagandy. Vyhlásili to podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS, šéfka klubu OĽaNO Veronika Remišová, predseda Sme rodina Boris Kollár a nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

Vo svojom vyhlásení zároveň zdôrazňujú, že za reputačné škody RTVS nenesie primárnu zodpovednosť Petra Stano Maťašovská, ale generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Opozícia ho chcela na rokovaní mediálneho výboru zaviazať, "aby občanom predstavil opatrenia na zabezpečenie nezávislosti a objektívnosti spravodajstva verejnoprávneho média". Uznesenie opozícii neprešlo.

Podľa vládnych poslancov nie je v prípade RTVS čím sa zaoberať, keďže Stano Maťašovská rezignovala.

Petra Stano Maťašovská odstúpila z funkcie vedúcej odboru rozhlasového spravodajstva a aktuálnej publicistiky RTVS v pondelok (15.10.). Šéf RTVS Jaroslav Rezník jej rezignáciu prijal. Stano Maťašovská sa pre odchod rozhodla v záujme ochrany RTVS pred "bezprecedentným nátlakom niektorých politikov v uplynulých dňoch". Tvrdí, že sa nezakladal na pravde, ale spôsoboval inštitúcii škody na reputácii a vrhal na prácu jej zamestnancov zlé svetlo. Odmieta, že malo alebo má v rozhlasovom spravodajstve dochádzať k neobjektívnemu spracovávaniu informácií.

P. Stano Maťašovská viedla rozhlasové spravodajstvo od minuloročného októbra.

Dočasným šéfom rozhlasového spravodajstva RTVS je Vahram Chuguryan

Vedením odboru rozhlasového spravodajstva a aktuálnej publicistiky je po pondelkovej rezignácii Petry Stano Maťašovskej dočasne poverený Vahram Chuguryan. Pre TASR to uviedla hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. "Tímlídrom, ktorý bude riešiť dennú operatívu, je Oto Görner," dodala.

Chuguryan je riaditeľom Sekcie spravodajstva a publicistiky, Görner pôsobí ako redaktor a moderátor Rádiožurnálu. Petra Stano Maťašovská sa podľa svojich slov funkcie vzdala "v záujme ochrany RTVS pred bezprecedentným nátlakom niektorých politikov v uplynulých dňoch".

Odchod šéfky rozhlasového spravodajstva žiadali opozičné strany SaS, OĽaNO, Sme rodina a nezaradení poslanci parlamentu okolo Miroslava Beblavého. Dôvodom bol interný dokument RTVS s názvom Krátke spravodajstvo – pripomenutie zásad, ktorými sa mali riadiť redaktori pripravujúci v Slovenskom rozhlase krátke správy. Opozícia v ňom videla cenzúru strán, ktoré nie sú súčasťou koalície.

RTVS reagovala, že niektoré pasáže zverejneného textu boli naformulované nevhodne, čo dalo priestor na ich rozsiahlu dezinterpretáciu. Pertraktovaná formulácia predmetného textu nebola podľa RTVS v súlade s internými postupmi a hodnotami RTVS, za čo bolo udelené napomenutie.

Zdroj: aktuality.sk (1), (2)

Zaujímavosti