Neoverené informácie z vraždy Kuciaka podľa prokuratúry pomáhajú páchateľom trestnej činnosti

25.10.2018 | 13:20 Denník N zverejnil v článku Moniky Tódovej v pondelok informáciu, že bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth polícii priznal, že pre Kočnera sledoval novinárov vrátane Kuciaka.

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) opätovne zdôrazňuje, že akékoľvek zverejňovanie údajných informácií z vyšetrovania dvojnásobnej vraždy alebo dohadov o nich v konečnom dôsledku len napomáha ďalším osobám, aby sa vyhli vyvodeniu vlastnej trestnoprávnej zodpovednosti.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová, v tejto súvislosti sprístupňovanie a zverejňovanie obdobných informácií považuje prokuratúra za snahu pomáhať takýmto páchateľom trestnej činnosti.

„Zo strany orgánov činných v trestnom konaní preto boli prijaté opatrenia, aby k obdobnému protiprávnemu konaniu už nedochádzalo a zároveň, aby každá osoba, ktorá neoprávnene sprístupní, alebo zverejní informácie z vyšetrovania, bez ohľadu na to, či sú pravdivé alebo naopak zavádzajúce, niesla za takéto svoje konanie následky,“ zdôraznila hovorkyňa. ÚŠP dodáva, že vo veci vraždy sa koná, preto v súčasnosti nebudú poskytovať žiadne informácie, ani komentovať informácie z neoverených zdrojov, aby nezmarili alebo nesťažili vyšetrovanie.

Denník N zverejnil v článku Moniky Tódovej v pondelok informáciu, že bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth polícii priznal, že pre Kočnera sledoval novinárov vrátane Kuciaka. Tóth v reakcii uviedol, že Denník N klame a používa slovník aj praktiky žurnalizmu 50. rokov, čoho dokladom je aj Tódovej lživý článok.

Slovenská polícia v utorok vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že medializácia prípadu vraždy Kuciaka komplikuje jej vyšetrovanie a vplýva na výpovede svedkov.

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Prokurátor uviedol, že dvojnásobná úkladná vražda súvisela s Kuciakovou prácou. V prípade momentálne čelia obvineniu štyri osoby, Tomáš Sz. ako vykonávateľ, Miroslav M. ako pomocník, Zoltán A. ako sprostredkovateľ a Alena Zs. ako objednávateľka.

Zdroj: SITA / InfoVojna (1), (2), (3)

Zaujímavosti