Německý soud zprostil obžaloby lidi, kteří se přes zákaz sdružovali. Trest neplatí, protože není na to zákon

04.11.2020 | 15:17
  28
Podle verdiktu by pro uložení trestu musel mít zákaz podobu zákona, nikoli pouze vyhlášky. Soudní rozhodnutí slaví odpůrci především koronavirových restrikcí.

Soud v německém Dortmundu osvobodil tři muže čelící obžalobě, že při jarní vlně epidemie porušili platný zákaz sdružování. Podle verdiktu by pro uložení trestu musel mít zákaz podobu zákona, nikoli pouze vyhlášky. Soudní rozhodnutí slaví odpůrci především koronavirových restrikcí. Rozsudek je zatím nepravomocný a státní zástupce se proti němu odvolal.

Na fórech německých odpůrců opatření proti šíření koronaviru je pondělní rozsudek oslavován jako průlomový. „U soudu v Dortmundu se konal proces, v němž nás vinili ze společensky nebezpečného jednání, kterým bylo to, že se v merkelovském Německu jednoho teplého jarního večera postávalo ve třech - to mělo být údajné porušení koronavirové vyhlášky v Severním Porýní-Vestfálsku. U soudu však dostaly státní úřady pořádně za uši!“ zní jeden z internetových komentářů.


Vyhláškou Severního Porýní-Vestfálska z 22. března, k němuž se soudní rozhodnutí vztahuje, úřady právně zajišťovaly jarní uzávěru společenského a ekonomického života. 

Konkrétně vyhláška uváděla, že „setkávání a sdružování více než dvou osob ve veřejném prostoru je zakázáno“. Jednotlivé spolkové země si o řadě epidemických opatření rozhodují zvlášť.


Verdikt vychází vstříc požadavkům některých členů Sociálnědemokratické strany Německa, kteří pro takto silný zásah do základních práv požadovali schválení zvláštního „koronavirového zákona“.

V Německu se v uplynulých týdnech a měsících uskutečnily desítky demonstrací proti opatřením, která v boji s šířením koronaviru přijala německá vláda. Některé protesty provázely násilnosti ze strany radikálních odpůrců restrikcí a popíračů samotné existence pandemie.

Súd v Berlíne označil nočný zákaz prevádzky podnikov za neopodstatnený

Berlínsky správny súd zase 16. októbra pozastavil platnosť nariadenia vlády nemeckej metropoly, ktorá je zároveň spolkovou krajinou, o zatvorení barov a reštaurácií v čase od 23.00 h do 06.00 h. Podľa súdu totiž nie je zrejmé, či takéto opatrenie môže pomôcť v boji proti šíreniu nového koronavírusu.

Súd tak rozhodol po tom, ako 11 majiteľov reštaurácií podniklo proti spomínanému zákazu právne kroky. Podľa neho sú hlavným zdrojom nových prípadov ochorenia COVID-19 v Nemecku v súčasnosti súkromné stretnutia rodín a známych, prevádzky na spracovanie mäsa, komunitné centrá, náboženské podujatia alebo súvisia s cestovaním. Obmedzenie otváracích hodín pohostinstiev preto označil za "neprimeraný zásah do slobodného podnikania".

Vzhľadom na stúpajúci počet prípadov nákazy koronavírusom úrady v nemeckej metropole zaviedli od uplynulej soboty prísnejšie epidemiologické pravidlá. Týkajú sa skrátenia otváracích hodín barov a reštaurácií či obmedzení kontaktov. V čase od 23.00 h do 06.00 h sa vonku môže stretávať najviac päť ľudí alebo členovia dvoch domácností. Z 25 na desať sa znížil i počet účastníkov súkromných stretnutí vo vnútorných priestoroch.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová po stredajších rokovaniach s premiérmi 16 spolkových krajín oznámila sprísnenie epidemiologických opatrení týkajúcich sa zhromažďovania či povinného nosenia rúšok v oblastiach s vysokým počtom nakazených.

V súlade s novými opatreniam bude v oblastiach, ktoré zaznamenajú 35 novonakazených na 100.000 obyvateľov za týždeň, nosenie rúšok povinné na miestach, kde sú ľudia dlhšiu dobu v blízkom kontakte. Na otvorených priestranstvách sa bude môcť zhromaždiť nanajvýš 25 ľudí, pričom pre súkromné stretnutia platí limit 15 osôb.

Zdroj: idnes.cz / trend.sk


Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti