Nemecký parlament odmietol snahu AfD nepodpísať migračný pakt OSN

08.11.2018 | 18:58 Poslanci CDU/CSU, ako aj ich koaliční partneri zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), podobne ako zákonodarcovia z iných opozičných strán, kritizovali AfD za šírenie strachu z prisťahovalectva.

Nemecký Spolkový snem (Bundestag), na ktorého pôde sa vo štvrtok diskutovalo o migračnom pakte OSN, po vášnivej diskusii napokon zamietol návrh opozičnej Alternatívy pre Nemecko (AfD), aby spolková republika rezignovala na signovanie tohto dokumentu na decembrovej konferencii v marockom meste Marrákeš.

Kritika na adresu AfD za šírenie paniky

Poslanci strán Únie, ako aj ich koaliční partneri zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), podobne ako zákonodarcovia z iných opozičných strán, kritizovali AfD za šírenie strachu z prisťahovalectva.

Súčasne obviňovali tento pravicovopopulistický parlamentný subjekt, že sa pokúša zabrániť vytvoreniu medzinárodného rámca pre usporiadanú migráciu.

AfD: Migrácia môže destabilizovať krajiny

Podľa lídra AfD Alexandra Gaulanda sa migrácia v predmetnom dokumente znázorňuje výlučne ako "zdroj blahobytu a udržateľného rozvoja".

V návrhu textu chýba, ako formuloval, čo len zmienka o tom, že migrácia môže destabilizovať krajiny a stiera sa v ňom rozdiel medzi hľadaním azylu a hľadaním možností lepšie žiť.
Diskusia o dokumente by mala pokračovať na pôde zahraničného výboru nemeckého zákonodarného zboru.

Merkelová: Pakt potlačí ilegálnu migráciu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová 2. novembra počas návštevy Poľska vo Varšave na margo paktu uviedla, že v ňom osobne vidí príspevok na potlačenie ilegálneho prisťahovalectva.

Dokument podčiarkuje suverenitu štátov v prisťahovaleckých otázkach a je bázou pre legálnu migráciu odborných pracovných síl alebo iných osôb z humanitárnych dôvodov.

"Všetko to je v migračnom pakte z môjho pohľadu veľmi dôležité, právne nie je záväzný, a preto sa Nemecko k nemu hlási," vyhlásila vtedy šéfka spolkovej vlády.

Zdroj: sme.sk


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti