Nemecko nalieha na Úniu, aby zaujala jednotný postoj voči Rijádu. Merkelová podporuje zmrazenie dodávok zbraní do Saudskej Arábie

22.10.2018 | 13:27 Saudská Arábia v piatok konečne priznala, že jej agenti novinára 2. októbra na konzuláta zavraždili, poprela však, že by o tom vedel kráľ Salmán alebo korunný princ Muhammad bin Salmán.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová podporuje zmrazenie exportov zbraní do Saudskej Arábie.
Dôvodom je vražda saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího.

Merkelová v tejto súvislosti v nedeľu novinárom povedala, že "súhlasí s tými, čo vravia, že exporty zbraní, ktoré sú už teraz obmedzené, za súčasnej situácie nemôžu pokračovať".

Nemecký minister zahraničia Heiko Maas vyzval v sobotu na zastavenie dodávok nemeckých zbraní do Saudskej Arábie, kým sa neskončí vyšetrovanie prípadu.

Merkelová úmrtie novinára na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule opätovne odsúdila a vyzvala Rijád na bližšie objasnenie celej záležitosti.

Saudská Arábia v piatok konečne priznala, že jej agenti novinára 2. októbra na konzuláta zavraždili, poprela však, že by o tom vedel kráľ Salmán alebo korunný princ Muhammad bin Salmán.

Nemecko nalieha na EÚ, aby zaujala jednotný postoj voči Rijádu

Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier sa vyslovil za spoločnú pozíciu Európskej únie voči Saudskej Arábii po tom, ako vláda v Berlíne podporila zmrazenie vývozu zbraní do Saudskej Arábie.

Ide o dôsledok priznania Rijádu spred niekoľkých dní, že novinár Džamál Chášukdží bol zabitý v priestoroch jej konzulátu v Istanbule. Nemecká vláda, ako vyhlásil Altmaier, považuje doterajšie vysvetlenie Rijádu ohľadom Chášukdžího prípadu za nedostatočné.

Altmaier v pondelok vo vysielaní televíznej stanice ZDF uviedol, že je potrebné, aby EÚ zaujala spoločný postoj, "pretože len vtedy, ak sa zhodujú všetky európske krajiny, to zapôsobí na vládu v Rijáde". Upozornil, že v kauze Chášukdží nemožno očakávať žiadne pozitívne výsledky, pokiaľ Nemecko zastaví vývoz zbraní do Saudskej Arábie, ale "ostatné krajiny (EÚ) túto medzeru zaplnia".

Nemecko v nedeľu spolu s Britániou a Francúzskom vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom odsúdili Chášukdžího zabitie. Vyjadrili pritom "naliehavú potrebu objasnenia, čo sa presne stalo".

Vlády vo vyhlásení uviedli, že útoky na žurnalistov sú neprijateľné a tieto "tri štáty sú nimi krajne znepokojené". Poznamenali, že "hypotézy" doposiaľ predostreté saudskoarabskýým vyšetrovaním musia byť podporené faktami, aby sa dali považovať za dôveryhodné.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu vyhlásil, že v utorok podá plné vysvetlenie smrti Chášukdžího.

Rijád v sobotu po prvý raz priznal, že Chášukdží zomrel na jeho konzuláte v Istanbule, ktorý navštívil 2. októbra. Podľa saudskoarabskej prokuratúry mal byť zabitý počas hádky a bitky v priestoroch zastupiteľstva, pričom pre podozrenie z podielu na tomto čine bolo zadržaných 18 občanov Saudskej Arábie.

Tureckí predstavitelia však pre médiá v uplynulých týždňoch opakovane povedali, že podľa ich zistení žurnalistu na konzuláte zavraždili a rozštvrtili, pričom majú zvukové a obrazové nahrávky, ktoré takéto tvrdenia dokazujú.

Zdroj: SITA / aktuality.sk

Zaujímavosti