VIDEO: „Nechajte sa zaočkovať aj do zadku!,“ odkázal Fico moderátorovi RTVS servilne naladenému na biznis agendu farmaceutických firiem

27.09.2021 | 09:05
5
V relácii o 5 minút 12 sa stretol bývalý premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico s poslancom za stranu Sme rodina Petrom Pčolinským

Vo verejnoprávnej RTVS si zoči-voči zmerali sily expremiér a šéf Smeru Robert Fico a Peter Pčolinský zo Sme rodina. Klasicky sa tak v diskusnom dueli relácie O 5 minút 12 dostali na mušku ostrosledované témy ako vojna v polícii, otrasy v koalícii či polemika ohľadom tzv. inštitútu spolupracujúceho obvineného, teda kajúcnika.

Ctia si koaličné dohody

Úvod relácie sa dotkol čerstvej témy a to odvolávania šéfa rezortu vnútra Romana Mikulca. „Je známe , že dlhodobo kritizujeme ministra vnútra, a aj to preto, aká je situácia v polícii,” začal na úvod Pčolinský. Poznamenal, že síce šéfa rezortu kritizujú, no ctia si koaličné dohody.

„Ani s hlasmi Sme rodina by nebol minister vnútra odvolaný,” zaspomínal na nedávne odvolávanie ministra. Pčolinský zároveň podotkol, že nebol spokojný ani s prácou exšéfa polície Petra Kovaříka.

Fico: Dá sa zmanipulovať aj dvadsiatka ľudí

„Kŕmime médiá, že tu je nejaká vojna policajtov, ale tu žiadna vojna policajtov nie je,” začal Fico. Šéf Smeru poznamenal, že jedinou agendou súčasnej vlády je zatváranie ľudí blízkych súčasnej opozície za využívania tzv. kajúcnikov, alebo ako povedal Fico “profesionálnych udavačov.”

Expremiér taktiež poukázal na nahrávku štvorice vyšetrovateľov, na ktorej sa mali dohadovať, akým smerom sa posunie vyšetrovanie. „Takže žiadna vojna policajtov,” krúti hlavou Fico. Moderátor pripomenul, že vyše dvadsiatka ľudí blízkych aj Smeru sú už obvinení a expremiéra sa spýtal, či sa dá zmanipulovať dvadsiatka ľudí. „Áno, dá sa,” reagoval Fico. Zastal sa aj brata Petra Pčolinského, Vladimíra Pčolinského, bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby.

K téme ovplyvňovania kajúcnikov sa vyjadril aj samotný Peter Pčolinský. Uviedol, že veľa spolupracujúcich obvinených priznalo, že neboli nijak ovplyvňovaní. „My sa nemienime pozerať na to, že na jednej strane sa ohýba zákon a na druhej strane platí zákon,” uviedol koaličný poslanec s tým, že na Slovensku nesmie platiť v oblasti spravodlivosti dvojitý meter.

Odposluchy vraj neboli vytrhnuté z kontextu

Diskutujúci sa pozreli aj na odpočúvanie vyšetrovateľov. Podľa Pčolinského ich rozhovory neboli vytrhnuté z kontextu. Podľa Fica, Dušana Kováčika, exšéfa Špeciálnej prokuratúry zadržali ako prvého preto, pretože on sám by vo svojom úrade žiadnu manipuláciu nedovolil.

Fico spomenul aj správu SIS, ktorú v pléne parlamentu čítal aj predseda národnej rady Boris Kollár. Na neverejnom zasadnutí mal vtedy sedieť aj súčasný šéf tajnej služby Michal Aláč. Ten mal podľa Fica potvrdiť pravdivosť správy. Šéf Smeru tak detailne vypočítaval rôzne prečiny v najsledovanejších kauzách. Podľa expremiéra sa mohlo stať, že štvorica vyšetrovateľov mohla ovplyvňovať na svojich stretnutiach viacero prípadov. „To už je konšpirácia,” oponoval Ficovi moderátor.

Pčolinský: Keby tu bol Kysel, tak s ním vytriem podlahu

Pčolinský sa opäť venoval téme väzobného stíhania svojho brata. Podčiarkol, že generálna prokuratúra nepoužila kritizovaný paragraf z ničoho nič, ale po štyroch mesiacoch dokazovania. „Ja poznám spis môjho brata, aj keby tu bol Kysel, tak s ním vytriem podlahu,” udrel Pčolinský na prokurátora Petra Kysela, ktorý pôsobí pod Danielom Lipšicom.

„Nedovoľme len preto, že to nevyhovuje teraz Matovičovi a Mikulcovi zrušiť kontrolné mechanizmy,” reagoval k téme Fico. Ten pripomenul, že založenie vládnej pracovnej komisie vlády „je prejavom zúfalstva, pretože celý mechanizmus, ktorý nastavili za rok a pol, sa im rozpadol.” Paragraf 363 podľa Fica vychádza z charakteristiky generálnej prokuratúry. „Budeme pozorne sledovať, čo si táto skupina pripraví,” dodal expremiér.

Situácia v koalícii

Téma sa dotkla aj vypätej situácie v koalícii. Podľa Pčolinského sa v nej odohráva viacero menších konfliktov. „Nás zaujíma náš volebný program,” podotkol politik. Moderátor upriamil pozornosť aj na slová Borisa Kollára, ktorý priznal, že Sme rodina získa hlasy ďalších piatich poslancov a rovno sa opýtal, či ide o poslancov okolo Tomáša Tarabu. “Prečo ste si istý, že sú to poslanci okolo Tomáša Tarabu?” – reagoval protiotázkou Pčolinský, no konkrétne mená poslancov neprezradil. „Na odchod z koalície je našou červenou čiarou, ak budú brániť výstavbe nájomných bytov a exekučnej amnestii,” spresnil Pčolinský.

Moderátor parafrázoval slová Richarda Sulíka, ktorý tvrdí, že za zvýšenie cien energií môže práve Fico. „Nie je vám to trápne?” – zaútočil expremiér na moderátora. „Však ja už môžem aj za kvalitu vody, čo tu máme naliatu,” krútil hlavou Fico. Práve zvyšovaním ceny energií by sa malo diskutovať počas mimoriadnej parlamentnej schôdzi.

Očkujte sa aj do zadku, odkázal Fico

Na záver relácie sa opätovne strhla roztržka medzi Ficom a moderátorom. Ten totiž naznačoval, že práve rétorika expremiéra môže dopomáhať k negatívnemu postoju spoločnosti k očkovaniu. „Veď dajte sa očkovať aj trikrát, do ľavého, do pravého pleca a aj do zadku,” povedal ostro Fico.

Pčolinský prezradil, že je zaočkovaný, aj preto, že ma silnú astmu. Svoje dieťa by ale nezaočkoval, a to aj preto, že je vo vývine.

Zdroj: ereport.sk / YouTube


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti