Muž z policajného identikitu v prípade Kuciakovej vraždy spáchal samovraždu

19.10.2018 | 09:21
  0
Rolanda R. mala na povale rodinného domu v Kolárove nájsť obeseného jeho matka.

Koncom septembra Národná kriminálna jednotka (NAKA) zadržala osem podozrivých počas mimoriadneho zásahu v Kolárove. Piatich z nich na druhý deň prepustila. Medzi nimi aj 24-ročného Ronalda R., ktorý bol podľa Nového Času osobou zo známeho policajného identikitu.

Lekár predbežne vylúčil cudzie zavinenie

Denník dnes priniesol informáciu, že mladík spáchal v stredu večer samovraždu a tiež, že išlo o syna priateľky Miroslava Marčeka, ktorý je obvinený v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Podľa obvinenia bol Marček vo Veľkej Mači s ďalším podozrivým z vraždy Tomášom Szabóom a robil mu šoféra.

„Vo veci bolo začaté trestné stíhanie pre prečin usmrtenia. Lekár na mieste predbežne vylúčil cudzie zavinenie a na presné určenie smrti nariadil vykonať pitvu,“ uviedla dnes ráno pre Aktuality.sk nitrianska krajská policajná hovorkyňa Božena Bruchterová.

Identikit pôvodne zverejnil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) približne v polovici septembra. Podľa medializovaných informácií po jeho zverejnení začali podozriví muži medzi sebou viac komunikovať, čo policajtom ešte posilnilo dôkazy.

Prokurátor chcel, aby sa sám prihlásil

Prokurátor pri zverejnení identikitu tiež naznačoval, že zrejme išlo o muža, ktorý mohol byť v okolí miesta činu v čase vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice. Tvrdil, že vtedy hľadaný muž by mohol pomôcť posunúť vyšetrovanie ďalej.

„Zároveň by sme privítali, pokiaľ by sa nám osoba sama prihlásila, buď na Úrade špeciálnej prokuratúry v Pezinku alebo na Národnej kriminálnej agentúre Prezídia policajného zboru," povedal v tom čase dozorujúci prokurátor.

Ronald R. však na túto výzvu nereagoval a sám na prokuratúru v Pezinku ani do sídla NAKA neprišiel.

Konečný objednávateľ vraždy je otázny

Investigatívneho novinára Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili v rodinnom dome vo Veľkej Mači 21. februára vo večerných hodinách.

Obvinenými z vraždy sú bývalý policajný vyšetrovateľ Tomáž Szabó (podozrivý strelec), bývalý vojak Miroslav Marček (jeho údajný šofér), trestne stíhaný podnikateľ Zoltán Andruskó (podozrivý zo sprostredkovania vraždy) a tlmočníčka Alena Zsuzsová, ktorú vinia z objednania vraždy.

Polícia tvrdí, že Kuciaka zavraždili pre jeho novinársku prácu a Kušnírová bola „náhodnou obeťou“. O Zsuzsovej však Ján Kuciak nepísal a ani o nej nepripravoval žiadny článok. Nie je preto jasné, aký by bol jej motív objednať si úkladnú vraždu.

Podozrivá objednávateľka mohla byť len jedným z medzičlánkov. V súvislosti s podozrením z objednávky sa skloňuje aj meno kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera, o ktorého kauzách Kucial písal. Polícia však Kočnera dosiaľ neobvinila z tohto trestného činu, aj keď v utorok NAKA robila domové prehliadky v jeho nehnuteľnostiach v súvislosti s násilnou trestnou činnosťou.

Existuje podozrenie, že ak aj má Kočner čosi spoločné s vraždou Kuciaka, ani on nemusel byť konečným objednávateľom.

Pozn. IV: Za zmienku v tejto súvislosti stojí aj článok bývalého šéfa rozviedky SIS Igora Cibulu. „Či Marian Kočner bol skutočným objednávateľom Kuciakovej vraždy - alebo sa iba podujal zabezpečiť vykonanie objednávky od niekoho iného - nebude tak jednoduché právne dokázať. V tejto súvislosti možno spomenúť, že spravodajské služby niekedy vykonávajú tzv. operácie pod cudzou vlajkou, čo je akcia realizovaná spôsobom, aby navonok vyzerala tak, že ju vykonal niekto iný a nie ten, kto je iniciátorom akcie,“ uvádza v článku Cibula.

Zdroj: aktuality.sk


Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti