Ministerstvo vnútra podpísalo memorandum o spolupráci so židovskou obcou. Garantom boja proti antisemitizmu je NAKA

18.11.2019 | 11:11 Spolupráca má spočívať najmä vo vyhodnocovaní aktuálneho vývoja bezpečnostnej situácie na Slovensku a v zahraničí vo vzťahu k problematike antisemitizmu.

Ministerstvo vnútra (MV) SR podpísalo memorandum o spolupráci s Ústredným zväzom židovských náboženských obcí v Slovenskej republike. O bezpečnosť židovských komunít a inštitúcií sa tak bude starať aj slovenská polícia. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka.

"Všetci si uvedomujeme, že je zvýšené riziko násilných útokov, ktorému v súčasnej dobe čelia židovské objekty zo strany teroristov, extrémistov a ďalších potenciálnych páchateľov útokov. Spolupráca s ústredím židovskej obce nie je len o zvýšenej ochrane židovských komunít, ale o ochrane všetkých občanov žijúcich na Slovensku, ktorí vo chvíli útoku napríklad na synagógu pôjdu okolo," povedala po podpise ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

"Po radikálnych útokoch na židovské objekty vo svete, Rada Európskej únie o boji proti antisemitizmu v decembri 2018 vypracovala výzvu o spoločnom bezpečnostnom prístupe k lepšej ochrane židovských komunít a inštitúcií. Na základe skúseností zo svetových metropol sa Ministerstvo vnútra SR rozhodlo spísať memorandum o spolupráci s Ústredným zväzom židovských náboženských obcí v Slovenskej republike," uvádza na svojej stránke Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike.

Memorandum podpísal predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike Richard Duda a podpredseda Igor Rintel. „Veľmi si vážime spoluprácu s políciou, našťastie, Slovensko je v porovnaní s krajinami západnej Európy bezpečná krajina," skonštatovali.

Prezident Policajného zboru Milan Lučanský doplnil, že garantom spolupráce s ústredím židovskej obce je protiteroristická centrála Národnej kriminálnej agentúry.

Spolupráca má spočívať najmä vo vyhodnocovaní aktuálneho vývoja bezpečnostnej situácie na Slovensku a v zahraničí vo vzťahu k problematike antisemitizmu. Nadväzuje na vyhlásenie Rady Európskej únie o boji proti antisemitizmu z decembra 2018, v ktorej vyzvala na spoločný bezpečnostný prístup k lepšej ochrane židovských komunít a inštitúcií.

Zdroj: info.sk / InfoVojna


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti