Minister spravodlivosti USA vydal pokyn na preverenie podozrení z podvodov počas prezidentských volieb

10.11.2020 | 11:48
  5
Trumpov tím vedie právne bitky v niekoľkých štátoch, kde prezidentské voľby vyhral demokrat Joe Biden - v prvom rade ide o Pensylvániu a Nevadu.

Generálny prokurátor USA Bill Barr odobril začatie prešetrovaní týkajúcich sa údajných podvodov počas nedávnych prezidentských volieb. Informovala o tom agentúra DPA.

DPA dodala, že toto oprávnenie bolo síce Barrom - generálnym prokurátorom, ktorý je v USA aj ministrom spravodlivosti - zaslané federálnym prokurátorom po celej krajine, ale nenaznačuje, že by rezort spravodlivosti mal dôkazy o existencii volebných podvodov, ako to stále tvrdí Trump a jeho tím.

Barr svojím listom poveril federálnych prokurátorov, aby "v istých prípadoch vyšetrili opodstatnené obvinenia z nezrovnalostí pri hlasovaní alebo sčítaní hlasov". Chce, aby sa tak stalo pred osvedčením volieb v danej jurisdikcii.

Zdôvodnil, že "takéto vyšetrovania je možné vykonať, ak existujú jasné a potenciálne dôveryhodné podozrenia z nezrovnalostí, ktoré by v prípade dokázania mohli mať dôsledky pre výsledok federálnych volieb v štáte".

Podľa DPA vyšetrovanie podozrení z volebných podvodov je obvykle zodpovednosťou každého štátu, ktorý si ustanovuje a monitoruje svoje volebné pravidlá.

Americké ministerstvo spravodlivosti do takejto situácie zvyčajne nezasahuje, kým nie je potvrdený počet hlasov a nie je dokončené prepočítavania hlasov, čo v závislosti od miestnych zákonov môže trvať dni až týždne. Jednotlivé štáty musia do Washingtonu doručiť svoje správy s overenými konečnými výsledkami najneskôr 8. decembra.

Po tom, ako Barrov úrad oznámil začatia prešetrovania podozrení z údajných volebných podvodov, oznámil Richard Pilger svoj odchod z funkcie šéfa oddelenia pre prešetrovanie volebných podvodov.

Trumpov tím vedie právne bitky v niekoľkých štátoch, kde prezidentské voľby vyhral demokrat Joe Biden - v prvom rade ide o Pensylvániu a Nevadu. Veľmi aktívne sa v tom angažujú najmä synovia odchádzajúceho prezidenta, ktorí bez podporných dôkazov šíria obvinenia z podvodov a volebných nezrovnalostí.

Ich úsilie bude podľa všetkého márne, pretože mnohí miestni predstavitelia žiadajú Trumpov volebný štáb, aby poskytol dôkazy o svojich obvineniach z podvodov.

Zobrali mi vakcínové víťazstvo, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump v utorok obvinil firmu Pfizer, že schválne zverejnila výsledky rozsiahlej klinickej štúdie svoje vakcíny proti covidu-19 až po amerických prezidentských voľbách.

Podľa neho nemala farmaceutická spoločnosť "odvahu" informovať o pokroku vo vývoji vakcíny pred hlasovaním, píše server idnes.cz.

Trump v sérii tweetov kritizoval nielen americkú firmu Pfizer, ktorá vakcínu vyvíja v spolupráci s nemeckou spoločnosťou BioNTech, ale aj Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), ktorý je zodpovedný za schválenie vakcíny v USA.

"FDA a demokrati nechceli, aby som dosiahol vakcínovým víťazstvo pred voľbami, a preto to prišlo o päť dní neskôr - ako som celý čas hovoril," uviedol prezident na Twitteri.

V čele FDA stojí Stephen Hahn, ktorého do funkcie vymenoval prezident Trump, upozornila agentúra DPA.

Pfizer a BioNTech v pondelok ako prví doložili úspešná dáta z rozsiahlej klinickej štúdie vakcíny proti vírusu SARS-CoV-2.

Na základe predbežnej analýzy oznámili, že ich vakcína má viac ako 90-percentnú účinnosť, a je tak veľká šanca na jej schválenie v USA aj prvé aplikovanie do konca roka.

Pfizer plánuje požiadať o schválenie vakcíny k núdzovému použitiu v USA už tento mesiac.

"Keby bol Joe Biden prezidentom, nemali by ste vakcínu ďalšie štyri roky, FDA by to tak rýchlo neschválila. Byrokracia by zničila milióny životov!" nadviazal ďalším tvítom Trump.

Republikán Trump v prezidentskej kampani opakovane sľuboval, že bude vakcína čoskoro k dispozícii a informácie o nej zverejní ešte pred voľbami.

Podľa analytikov sa tým snažil zvýšiť svoje šance vo voľbách, v ktorých usiloval o druhý mandát. Podľa popredných amerických médií ho ale porazil demokrat Joe Biden, ktorý bude 46. prezidentom USA.

Epidemiológ Anthony Fauci dnes informácie o pokroku vo vývoji vakcíny proti covidu-19 privítal.

Uviedol, že by mohli mať Spojené štáty prvé dávky očkovacej látky k dispozícii ešte pred koncom tohto roka. Na konci októbra tvrdil, že to bude najskôr v januári.

V Spojených štátoch sa podľa Univerzity Johnsa Hopkinsa koronavírusom nakazilo už viac ako 10,1 milióna ľudí.

S covidom-19 v krajine, ktorá má 330 miliónov obyvateľov, zomrelo vyše 238 000 nakazených.

Trump chce zabrániť potvrdeniu Bidenovho víťazstva v Pensylvánii

Volebný tím dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa požiadal v pondelok federálny súd v Pensylvánii, aby zabránil potvrdeniu výsledkov prezidentských volieb v tomto americkom štáte. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.

V Pensylvánii, ktorá v kontexte amerických volieb patrí medzi kľúčové štáty, zvíťazil Trumpov demokratický súper Joe Biden. To viedlo americké médiá k tomu, aby Bidena vyhlásili za celkového víťaza prezidentských volieb v USA.

K víťazstvu Bidenovi aj v Pensylvánii výrazne dopomohli volebné hlasy zaslané poštou, Trump však tento spôsob hlasovania dlhodobo spochybňuje a vraví, že umožňuje demokratom páchať volebné podvody. Dôkazy o tom však americkej verejnosti zatiaľ nepredložil.

Trump obviňuje volebných predstaviteľov Pensylvánie z vytvorenia "nezákonného dvojstupňového volebného systému," na základe ktorého údajne osobné odovzdávanie hlasov podrobili dôkladnejšej a transparentnejšej kontrole ako zrátavanie korešpondenčných hlasovacích lístkov. Tým podľa Trumpových právnikov porušili ústavu USA.

Prezidentov volebný štáb podal príslušnú žalobu na štátnu tajomníčku štátu Pensylvánia Kathy Boockvarovú, ako aj na volebné komisie v demokratom naklonených okresoch, ktoré zahŕňajú aj veľké mestá Filadelfiu či Pittsburgh. Boockvarová, ktorá oficiálne dohliada na priebeh volieb a sčítavania hlasov, sa k žalobe bezprostredne nevyjadrila.

Nezávisle od žaloby Trumpovho štábu v pondelok tamojšieho času viacerí republikánski členovia zákonodarného zboru Pensylvánie informovali, že požiadajú o audit štátnych volebných výsledkov, ktorý by mal prebehnúť pod ich gesciou. Zároveň "žiadajú, aby výsledok volieb (v Pensylvánii) nebol potvrdený a hlasy voliteľov neboli priradené (jednotlivým kandidátom) až do ukončenia celého auditu," uviedli v tlačovej správe.

Americký právnik a profesor Edward Foley sa však pre Reuters vyjadril, že pre zablokovanie potvrdenia Bidenovho víťazstva v Pensylvánii by bola potrebná zmena tamojších štátnych zákonov. Takúto zmenu vy však podľa Foleyho určite vetoval demokratický guvernér štátu Pensylvánia Tom Wolf.

Trumpov volebný tím od volebného dňa (3. novembra) už súdne napadol proces sčítavania hlasov vo viacerých amerických štátoch. Sudcovia v štátoch Georgia a Michigan už medzičasom tieto žaloby zamietli. Trump však naďalej odmieta prijať svoju prehru v prezidentských voľbách. Vyhlásil, že voľby sa ešte neskončili a že má záujem v tejto veci podniknúť ďalšie právne kroky.

Zbor voliteľov, ktorý formálne zvolí prezidenta a viceprezidentku na ďalšie funkčné obdobie, sa zíde 14. decembra. Jednotlivé štáty musia do Washingtonu doručiť svoje správy s overenými konečnými výsledkami najneskôr 8. decembra.

Zdroj: konzervativnyweb.sk / news.sk

Zobraziť ďalšie

Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti