Milan Lasica skolaboval na javisku a priamo z neho opustil divadelný aj náš svet. „Vakcinovaný som, žiadne vedľajšie účinky to nemá,“ žartoval pár minút pred tým

19.07.2021 | 05:55
74
Za kolapsom a následnou smrťou slovenskej hereckej legendy bola náhla porucha srdcového rytmu.  

Šokujúca správa zasiahla hodinu pred polnocou celé Slovensko – Vo veku 81 rokov v nedeľu večer zomrel obľúbený komik, herec a spevák Milan Lasica. S informáciou prišiel ako prvý denník SME, ktorému to potvrdil zdroj blízky orchestru Bratislava Hot Serenaders. Neskôr o tom na sociálnej sieti informovalo aj ministerstvo kultúry

Podľa prvotných informácií mal Milan Lasica skolabovať počas kľanačky, správa o tejto tragédii sa začala šíriť krátko po pol desiatej večer. Zdravotníci mali o život Milana Lasicu bojovať približne 20 minút, zachrániť ho už, žiaľ, nedokázali.

„Lasica práve vystupoval spolu s orchestrom na ich výročnom koncerte v bratislavskom Štúdiu L+S, keď počas interpretácie piesne odpadol. Oživiť sa ho už nepodarilo,“ uviedlo SME.

„Hrali sme úžasný koncert k okrúhlemu výročiu spolupráce pána Lasicu s orchestrom. Úžasný koncert, bavil ľudí, standing ovation. Pri poslednej ďakovačke sa zrútil,“ povedal novinárom o okolnostiach umelcovho skonu riaditeľ divadla Pavol Danišovič.

Objavili sa už aj prvé správy o príčine jeho náhleho úmrtia. Portál dennikn.sk uvádza, že za kolapsom a následnou smrťou bola náhla porucha srdcového rytmu. 

Ako informovala herečka Silvia Šuvadová na sociálnej sieti Facebook, krátko pred kolapsom ešte žartoval. „Počas koncertu vraj vtipne poznamenal – vakcinovaný som, žiadne vedľajšie účinky to nemá,“ napísala herečka.

Bratislava Hot Serenaders oslavovali v nedeľu 18. júla koncertom 30. výročie svojho vzniku a 20. výročie spolupráce s Milanom Lasicom.

Milan Lasica sa preslávil predovšetkým svojím originálnym zmyslom pre humor. Vo svojej dramatickej tvorbe si bral za vzor českých komikov Jiřího Voskovca, Jana Wericha a Miroslava Horníčka.

Desaťročia tvoril komediálnu dvojicu s hercom Júliusom Satinským. Ich predstavenia vrátane televízneho kabaretného programu Ktosi je za dverami a divadelných hier Deň radosti, Náš Priateľ René či Jubileum sa dnes zaraďujú medzi klasiku slovenského humoru.

Milan Lasica sa narodil 3. februára 1940 vo Zvolene, časť detstva prežil v Pliešovciach. Po maturite na bratislavskom gymnáziu začal v roku 1957 študovať dramaturgiu a divadelnú vedu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Štúdium absolvoval v roku 1962.

V rokoch 1964 – 1967 pracoval Milan Lasica ako dramaturg Československej televízie v Bratislave. O roku 1967 do roku 1970 pôsobil v bratislavskom Divadle na Korze, kde už vystupoval spolu so Satinským.

V tom čase sa dvojica Lasica – Satinský objavovala aj na televíznych obrazovkách v programoch Večery pre dvoch (1964), v Silvestri na Dunaji (1966), či v programe Bumerang (1968).

Po nástupe normalizácie v roku 1970 Divadlo na Korze zatvorili a Lasicovi so Satinským zakázali na Slovensku umeleckú činnosť. Odišli do Česka a v rokoch 1970 – 1971 pôsobili v divadle Večerní Brno. Po návrate účinkovali na bratislavskej Novej scéne. Na obrazovke sa opäť objavili vo federálnom televíznom silvestrovskom programe v roku 1977.

Poetické a kabaretné divadlo Štúdio S vzniklo v roku 1982 v priestoroch bývalej Tatra Revue. Tu opäť začali L+S pôsobiť ako dvojica. Pri predstaveniach im úspešne asistoval aj hudobník a herec Jaroslav Filip.

Milan Lasica sa predstavil aj ako herec v dramatických dielach. Pod taktovkou režiséra Vladimíra Strniska sa predstavil ako Don Juan, Orgon, alebo Čičikov. V Štúdiu S sa po boku Mariána Labudu úspešne predviedol v hre Slawomira Mrožka Emigranti. Na doskách divadla Študia S stvárnil aj postavu Cyrana.

Pred filmovou kamerou debutoval Milan Lasica v roku 1961 vo filme Vždy možno začať. Postupne vytvoril mnoho postav v úspešných filmoch ako napríklad Sladké hry minulého leta (1969), Parížsky život či Nekonečná nevystupovať (oba 1978).

Od 80. rokov účinkoval vo filmových snímkach Buldoci a třešně (1981), Srdečný pozdrav zezeměkoule (1982), Traja veteráni, Jožko Púčik a jeho kariéra (oba 1983), Utekajme, už ide! (1986), Pehavý Max a strašidlá (1987), Vážení přátelé, ano (1989), Saturnin (1994), Pasti, pasti, pastičky (1998), Hanele (1999), Obsluhoval jsem anglického krále (2006) či Rukojemník (2014).

Pôsobil aj ako textár. Spolu s Jaroslavom Filipom vytvoril albumy Bolo nás jedenásť (1981), S vetrom o preteky (1982) a My (1987). Textársky spolupracoval aj s Petrom a Júliou Hečkovcami, Miroslavom Žbirkom, Richardom Müllerom a Petrom Lipom. Naspieval tri albumy starých evergreenov s hudobným zoskupením Bratislava Hot Serenaders (Ja som optimista 2001, Celý svet sa mračí 2002, Keď zastal čas 2011).

Od roku 2005 pôsobil Milan Lasica ako prezident Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Art Film Fest Trenčianske Teplice (v súčasnosti Art Film Fest Košice). V roku 2014 mu na ňom udelili aj Cenu Karla Čapka.

Za svoju umeleckú činnosť získal viacero ocenení: Krištáľové krídlo za celoživotné dielo (1997 spoločne s Júliusom Satinským), Medailu za zásluhu I. stupňa od prezidenta Českej republiky Václava Havla (2003), Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti kultúry (2005), Cenu Dominika Tatarku za knihu Bodka (2008), európsku cenu Trebbia za tvorivú činnosť (2014). Milan Lasica bol ženatý s herečkou, diplomatkou a političkou Magdou Vášáryovou. Spolu majú dve dcéry Žofiu a Hanu.

Česť jeho pamiatke!

Zdroj: topky.sk (1), (2) / napalete.sk / InfoVojna


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti