Medzinárodný trestný súd zamietol žiadosť o vyšetrovanie zločinov Američanov v Afganistane

12.04.2019 | 15:09 Hlavná prokurátorka ICC požiadala v novembri 2017 sudcov, aby schválili vyšetrovanie možných vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti spáchaných počas vojny v Afganistane.

Sudcovia Medzinárodného trestného súdu (ICC) zamietli piatok žiadosť hlavnej prokurátorky Fatou Bensoudovej o začatie vyšetrovania spáchania vojnových zločinov v Afganistane. Informovala o tom agentúra AFP.

"Sudcovia rozhodli, že vyšetrovanie situácie v Afganistane by v tomto štádiu nebolo úplne v záujme spravodlivosti," píše sa vo vyhlásení súdu so sídlom v Haagu.

Hlavná prokurátorka ICC požiadala v novembri 2017 sudcov, aby schválili vyšetrovanie možných vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti spáchaných počas vojny v Afganistane. Vojnové zločiny údajne spáchali príslušníci americkej armády a americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) a tiež afganské sily a hnutie Taliban.

Spojené štáty minulý piatok zrušili vstupné víza do USA hlavnej prokurátorke Medzinárodného trestného súdu (ICC) Fatou Bensoudovej.

Zdroj: InfoVojna / 24hod.sk


Zaujímavosti