Medzinárodný súd nariadil Rusku prepustiť ukrajinské lode a námorníkov

25.05.2019 | 19:28 Rusko tvrdí, že Ukrajinské lode narušili jeho hranice. Ukrajina túto interpretáciu odmieta a tvrdí, že jej lode chceli len preplávať cez Kerčský prieliv z Čierneho do Azovského mora.

Medzinárodný súd pre námorné právo (ITLOS) v sobotu rozhodol, že Rusko musí bezodkladne prepustiť 24 zadržaných ukrajinských námorníkov a vrátiť Ukrajine aj tri zadržané vojenské plavidlá. Informovali o tom agentúry AFP, AP a DPA.

Tribunál ITLOS so sídlom v Hamburgu, ktorý je medzivládnou organizáciou vytvorenou na základe Dohovoru OSN o morskom práve (UNCLOS), rozhodoval o žalobe Ukrajiny voči Rusku v prípade tzv. kerčského incidentu.

Incident, pri ktorom ruské námorníctvo zadržalo tri ukrajinské vojenské lode a ich posádky, sa odohral 25. novembra 2018 v Kerčskom prielive a prispel k ďalšiemu zvýšeniu napätia medzi Kyjevom a Moskvou, vyvolaným zmenou kurzu ukrajinskej vlády na prozápadný a konfliktom v Donbase.

Ukrajina víta verdikt

Rozhodnutie Medzinárodného súdu pre námorné právo (ITLOS), na základe ktorého má Rusko bezodkladne prepustiť 24 zadržaných ukrajinských námorníkov a vrátiť Ukrajine tri vojenské plavidlá, je "jasným znamením pre Rusko, že nemôže beztrestne porušovať medzinárodné právo". Námestníčka ukrajinského ministra zahraničných vecí Olena Zerkaľová to uviedla v sobotu v rámci reakcií na sieti Facebook, ktoré citovala tlačová agentúra AFP.

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zase napísal, že pokiaľ by Rusko rešpektovalo sobotňajší verdikt, mohlo by to znamenať "prvý signál od ruského vedenia o skutočnej pripravenosti ukončiť konflikt s Ukrajinou". Bývalý prezident Petro Porošenko rozhodnutia ITLOS privítal s tým, že ide o "potvrdenie správnosti stratégie", ktorú si Kyjev zvolil.

Zerkaľová vyzvala Rusko, aby "urýchlene a v plnej miere vyhovelo" rozsudku, ktorý bude zrejme viesť k arbitráži. Moskva, obviňujúca zadržanú skupinu Ukrajincov z narušenia ruskej námornej hranice, však podľa AFP zatiaľ nedala nijako najavo, že by sa chystala podvoliť nátlaku zo strany Kyjeva.

"V priebehu nastávajúceho arbitrážneho konania budeme naďalej obhajovať náš postoj," uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí. Terajšej situácii sa podľa neho bolo možné vyhnúť "pri dodržaní ruského práva týkajúceho sa plavby v tejto oblasti".

Ukrajinské lode narušili ruské hranice

Rusko tvrdí, že Ukrajinské lode narušili jeho hranice. Ukrajina túto interpretáciu odmieta a tvrdí, že jej lode chceli len preplávať cez Kerčský prieliv z Čierneho do Azovského mora.

Ukrajinským námorníkom hrozí v Rusku šesť rokov väzenia za ilegálne prekročenie ruských hraníc. Kritici Kremľa podozrievajú Rusko, že súdny proces s ukrajinskými námorníkmi bude zinscenovaný.

Sudca ITLOS v rozhodnutí tiež uviedol, že obe strany by nemali podnikať žiadne ďalšie kroky, ktoré by vystupňovali už mimoriadne napätú situáciu.

Verdikt je však problematický, pretože Moskva pojednávanie v Hamburgu bojkotovala. Zastáva totiž názor, že o prípade by mal rozhodnúť len domáci súd v Rusku.

Zdroj: 24hod.sk (1), (2)


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti