Matoviča čaká boj o prežitie, opúšťajú ho najbližší

12.06.2019 | 10:10 Obyčajným dosť vážne hrozí, že padnú do rizikového pásma päť percent.

Ešte pred rokom Matovič dúfal, že by mohol predbehnúť Sulíkovu SaS. Ako hlavná postava opozície. A viesť silnú konzervatívnu koalíciu spojenú s KDH a SMK. Dnes je všetko inak. Matovič bojuje o prežitie.

Obyčajným dosť vážne hrozí, že padnú do rizikového pásma päť percent. O voličov ich oberá hlavne Kiskov projekt novej strany.

Matovič reaguje protiofenzívou – otvára „kresťanskú platformu Odvážne“. Dôvody sú dva.
Tým prvým je rozhodnutie šéfa KDH Alojza Hlinu ísť do volieb samostatne. Bez volebnej koalície s Obyčajnými. Nasledovala Matovičova odveta s „platformou pre kresťanov“, ktorí majú dostať viac ako polovicu miest na kandidátke Obyčajných.

Druhým dôvodom sú úvahy Veroniky Remišovej o odchode, resp. prestupe ku Kiskovi. Konzervatívna poslankyňa Remišová na seba viaže práve kresťanských voličov. Spolu s Remišovou chce k sebe Kiska stiahnuť aj hnutie NOVA (donedávna prepojené s Obyčajnými).

Matoviča opúšťajú jeho najbližší.

Remišová nie je v strane

Je to však celkom logické. Matovič dopláca na to, že nemá stranu, ale len atrapu strany. Schránku s nápisom OĽaNO bez členskej základne a bez politického vedenia. OĽaNO malo začiatkom roka len štyroch členov. 

Remišová vlastne nemôže byť na odchode z OĽaNO. Pretože v strane nikdy nebola. Matovič ju do nej nepustil. Remišová nemá pozíciu vo vedení. A dokonca ani pozíciu radového člena. V istom zmysle je mimo straníckej politiky. Ako politický bezdomovec.

Remišová pritom nie je typ prebehlíka, ktorý mení strany. Môžeme predpokladať, že ak by boli Obyčajní klasickou stranou s tisíckami členov a vedením, Remišová by o odchode ku Kiskovi neuvažovala. Zrejme by mala funkciu vo vedení strany. A záväzky voči jej (resp. svojim) ľuďom, ktoré by rešpektovala.

Politické záväzky však môžu fungovať len v prostredí, ktoré sa aspoň trochu podobá na stranu. S predsedníctvom, radou, kongresmi, s tímami ľudí, naviazanými na lídrov. Čo nie je prípad OĽaNO.

Mimochodom, podobný problém mal Hlina.

Aj Hlina to zabalil

Možno si spomínate, že aj Hlina bol v poslaneckom klube Obyčajných. Koncom roka 2012 však nahnevaný odišiel. Urážalo ho, že Obyčajní sú zoskupením, do ktorého neexistuje prihláška. A kde je nemožné presadiť sa vo vedení.

Ďalším problémom boli (a sú) financie. Pre Matoviča je jeho strana niečo ako sporiace prasiatko. Ukladá si do neho milióny eur zo štátnych príspevkov pre strany. A nikoho k nim nepúšťa.

Milión k miliónu...

Len pre zaujímavosť: Obyčajní do roku 2016 získali od štátu na politickú činnosť približne päť miliónov eur. Po voľbách 2016 získali nárok na ďalších sedem miliónov. Keďže Obyčajní nie sú stranou s rozsiahlymi výdavkami, projektmi, vedením a zastúpením v krajoch, ale skôr schránkou, veľkú časť príjmov (milióny eur) Matovič drží na bankovom účte. V kasičke s jedným kľúčom.

Asi uznáte, že robiť profesionálnu politickú kariéru v takomto komickom prostredí je drina. Aspoň ak sa nevoláte Igor Matovič.

Alojz Hlina sa nevolal Igor Matovič. Porúčal sa. Ani Veronika Remišová sa nevolá Igor Matovič. Balí si veci.

A ten, ktorý sa tak volá, má v istom zmysle presne to, čo chcel. Virtuálnu rodinnú stranu bez „cudzincov“.

Zdroj: aktuality.sk


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti