Matovič ohlasuje populačný problém a vyzýva Slovákov: Milujte sa a množte sa!

02.05.2021 | 10:12
Výrazná pomoc rodinám by stála štát stámilióny až miliardy eur. Jednou z ciest je zvýšenie daní, napríklad dane z pridanej hodnoty.

Minister financií Igor Matovič na sociálnej sieti vo svojom novom statuse naznačil, že pripravuje nový finančný plán a mladým ľuďom odkázal posolstvo.

Napísal:  "Niektorí si nedovidia na špičku nosa a žijú si svoj egotrip. Niektorých trápi budúcnosť tých, čo prídu po nás. Mne sa, ako ministrovi financií, patrí pozerať na prítomnosť ľudí na Slovensku, ale rovnako pozerať aj do budúcnosti - aby aj tí po nás mali z čoho žiť.... no a v tej budúcnosti Houston hlási problém. Veliký. V blízkej budúcnosti sa Slovensko stane najrýchlejšie stárnucou krajinou EÚ.

Ako sa to stalo? Od revolúcie nám klesla tak výrazne pôrodnosť, že ak porovnáme počet detí, ktorý sa narodil - s pôrodnosťou v roku 1989 ... nenarodilo sa nám viac ako 600 tisíc detí, ktoré nám budú veľmi chýbať. To znamená, že postupne budú medzi dôchodcov pribúdať húfy “Husákových detí”, ale medzi pracujúcich bude pribúdať výrazne menej mladých ľudí ... a to je z pohľadu verejných financií zásadný problém. Inak - na čím ďalej viac dôchodkov bude zarábať čím ďalej tým menej zamestnancov. Ups." 

Vo svojom príspevku opísal, aký veľký problém pre Slovensko predstavuje nízka pôrodnosť, ktorá z roka na rok klesá. Začal sa máj - lásky čas a preto si neodpustil výzvu všetkým mladým ľuďom na Slovensku. 

"Čo to znamená? A ako to riešiť? Ak vychádzam z predpokladu, že cesta vyšším zadĺžením bude zarúbaná, migrantov nechceme, kradnúť sa nebude a šetriť už nebude kde ... tak jediný zdroj na financovanie viac dôchodkov z menej miezd budú vyššie dane a odvody. To však následne môže zo Slovenska vyhnať ešte viac ľudí. Hmm, Hlava 22.

... alebo sa pokúsime o zázrak v poslednej chvíli a urobíme si zo Slovenska krajinu, kde sa mladí nebú báť založiť si rodinu. Kde rodina sa nebude báť prijať ďalšie dieťa. Kde dobehneme zameškané.

Ja pripravím plán finančný ... a vy zatiaľ nezabúdajte na podstatné - milujte sa a množte sa," zakončil svoj status.

Po statuse, v ktorom Matovič odkázal mladým, aby sa milovali a množili, minister financií vyvíja ďalší tlak cez sociálnu sieť, aby presadil peniaze na rodinnú politiku.

„Rodiny si mimoriadnu pomoc zaslúžia. Bez ohľadu na to, či sa to páči snobovi, ktorý si s pôžitkom rád vychutnáva kaviár. Bez ohľadu na to, či sa to páči zlodejovi, čo nikdy neplatil dane, ale býva v miliónovej vile. Bez ohľadu na to, či sa to páči podvodníkovi, ktorého bohatstvo pochádza len z toho, že iným neplatil faktúry. Bez ohľadu na to, čo si o tom myslí ten, pre ktorého cudzia rodina a deti nemajú žiadnu hodnotu.“ uviedol Igor Matovič v sobotu na sociálnej sieti.

Výrazná pomoc rodinám by stála štát stámilióny až miliardy eur. Jednou z ciest je zvýšenie daní, napríklad dane z pridanej hodnoty. Štát pritom bude musieť pritom sanovať enormné dlhy, ktoré vznikli počas pandémie.

Deficit verejnej správy v roku 2020 podľa Štatistického úradu dosiahol 5,609 miliardy eur, čo je 6,16 % z hrubého domáceho produktu Slovenskej republiky. Dlh verejnej správy v roku 2020 dosiahol 55,181 miliardy eur, čo bolo na úrovni 60,57 % HDP. Štátny dlh vlani stúpol o 9,906 miliardy eur a prevýšil tak hodnotu 55 miliárd eur, a celková výška dlhu v pomere k HDP sa zvýšila o 12,33 percen­tuálneho bodu (v roku 2019 dlh dosahoval 48,23 % HDP), uviedli štatistici.

Aktivity Igora Matoviča na sociálnej sieti po dlhšom období zdržanlivosti ožívajú. Názory, ktoré v nich prezentuje, sa rýchlo prejavujú aj pri riadení štátu. Keď koncom týždňa vyjadril nespokojnosť, že 16– a 17-roční tínejdžri dostávajú termíny na očkovanie, ministerstvo zdravotníctva obratom tieto termíny pre mladých zrušilo. Premiér Eduard Heger jeho kroky obhajoval aj tým, že ho treba brať nielen ako ministra, ale aj ako predsedu najsilnejšej koaličnej strany.

Rezort financií sa plánuje v tomto roku zaoberať daňovo-odvodovou reformou. Premiér Eduard Heger (OĽANO) tento týždeň vyhlásil, že sa daňovo-odvodové zaťaženie zvyšovať nebude. Zvyšovanie daní ale na druhej strane jednoznačne nevylúčil. "Daňová reforma ak príde, tak preto, aby bola prospešná pre občanov," povedal.

Koaličná strana SaS chce v rámci diskusie o novom programovom vyhlásení vlády presadiť aj znižovanie daní a odvodov. Hovorí napríklad aj o zakomponovaní daňovej brzdy do zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

Zdroj: cas.sk / pravda.sk


Zaujímavosti