Macron kritizoval Taliansko za odmietanie zachránených migrantov

07.09.2018 | 09:46 Šéf Elyzejského paláca dodal, že pri poskytovaní finančnej pomoci "krajinám vstupu" je nutná európska solidarita.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok vyhlásil, že krajiny, kde migranti väčšinou vstupujú na územie EÚ, ako napríklad Španielsko, Taliansko a Grécko, majú "zodpovednosť a nemôžu sa jej vyhnúť".

Macron sa tak vyjadril na tlačovej konferencii v Luxemburgu, kde sa lídri Francúzska, Belgicka, Luxemburska a Holandska stretli, aby okrem iných záležitostí koordinovali svoje politiky pre migráciu a pre rokovania o tzv. brexite.

Francúzsky prezident kritizoval Taliansko a jeho "protieurópsku" vládu za to, že odmieta prijať ľudí zachránených v posledných mesiacoch v Stredozemnom mori. Macron trval na tom, že "prístav, ktorý je najbližšie, musí byť použitý".

Šéf Elyzejského paláca dodal, že pri poskytovaní finančnej pomoci "krajinám vstupu" je nutná európska solidarita. Bez nej sa podľa Macrona nezaobíde ani navracanie migrantov, ktorí nespĺňajú podmienky pre udelenie azylu, do krajín ich pôvodu.

Zdroj: aktuality.sk

Zaujímavosti