Lukašenko: Zahraničie organizuje v Bielorusku majdan

14.08.2020 | 10:27 Aj z ruskej Štátnej dumy zaznievajú hlasy, že sa v Bielorusku pripravoval prevrat podľa vzoru ukrajinského majdanu.

Minsk je pripravený na konštruktívny dialóg so zahraničnými partnermi a môže iným krajinám poskytnúť konkrétne nevyvrátiteľné fakty dokazujúce zahraničné zasahovanie do diania v Bielorusku. Uviedol to tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí krajiny.

„Navrhujeme objektívne a bez emócií porozumieť tomu, čo, ako a prečo sa dnes deje v Bielorusku. Sme pripravení na konštruktívny a objektívny dialóg na túto tému so všetkými zahraničnými partnermi. Taktiež sme pripravení predstaviť konkrétne nevyvrátiteľné fakty, ktoré odhaľujú pozadie súčasných udalosti vrátane zásahov zo zahraničia,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Bieloruské ministerstvo zahraničných vecí zároveň vyzvalo všetkých zahraničných partnerov, aby analyzovali udalosti v krajine vyváženým spôsobom a zohľadnili všetky stanoviská.

„Nehovoríme, že sa musíte vzdať svojich tradičných zdrojov informácií a názorov. Informácie však budú určite úplnejšie a profesionálnejšie, ak budú všestranné vrátane zohľadnenia oficiálnych údajov a hodnotení tých, ktorí sú zodpovední za situáciu v krajine,“ dopĺňa sa v texte vyhlásenia.

Minsk nie je ľahostajný k reakcii svojich zahraničných partnerov na výsledok prezidentských volieb v krajine. Ministerstvo zahraničných vecí však považuje za absolútne neprijateľné, ako rýchlo niektorí európski úradníci vydali najdôležitejšie politické vyhlásenia adresované Bielorusku, a to aj „bez toho, aby sa snažili objektívne pochopiť situáciu a realisticky ju zhodnotiť“.

Bielorusko už pred voľbami žiadalo partnerské krajiny o pomoc, hovorilo o priamom vonkajšom zasahovaní a ponúklo spoluprácu pri riešení udalostí, ktoré sa v krajine odohrávajú. „Namiesto toho už druhý deň počúvame o sankciách.“

Aj z ruskej Štátnej dumy zaznievajú hlasy, že sa v Bielorusku pripravoval prevrat podľa vzoru ukrajinského majdanu. Badateľné sú aj snahy o zasahovanie do vzťahov medzi Moskvou a Minskom s cieľom dosiahnuť ich zhoršenie.

Zdroj: napalete.sk

Články súvisiace s tematikou:


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti