Kritickú správu Európskeho parlamentu voči Maďarsku odmieta 57 percent Maďarov

27.09.2018 | 10:16 Autorka správy tvrdí, že pri príprave správy sa opierala o zdroje, ktoré nikto nemôže vážne spochybniť.

S prijatím kritickej správy o stave demokracie v Maďarsku, ktorú poslanci Európskeho parlamentu schválili 12. septembra v Štrasburgu, nesúhlasí 57 percent Maďarov. Vyplýva to z prieskumu Nadácie Századvég, ktorej výsledky zverejnila v stredu agentúra MTI.

S obsahom správy viac-menej súhlasilo 32 percent opýtaných a 11 percent neodpovedalo, prípadne nedokázalo zaujať stanovisko. O správe, ktorú vypracovala odborná komisia zostavená holandskou europoslankyňou z frakcie Zelených Judith Sargentiniovou, počulo podľa prieskumu 82 percent Maďarov.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že 55 percent respondentov vyjadrilo presvedčenie, že správa kritizovala Maďarsko za postoj k migrácii, 39 percent si myslí, že kritika sa týkala stavu demokracie a ľudských práv.

Podľa správy schválenej v EP existuje v Maďarsku jednoznačné nebezpečenstvo vážneho porušovania základných európskych hodnôt.

Schválenie správy bolo prvým krokom k začatiu konania voči Maďarsku podľa článku č. 7 Zmluvy o Európskej únii pre porušenie princípov právneho štátu.

Sargentiniová odmieta tvrdenia, že správa je plná chýb

Poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) z frakcie Zelených Judith Sargentiniová odmietla tvrdenia maďarskej vlády, že správa o stave demokracie v Maďarsku, ktorú EP schválil 12. septembra v Štrasburgu, je plná chýb. Povedala to v rozhovore, ktorý v stredu zverejnila agentúra APA.

Podľa maďarského spravodajského servera sztarklikk.hu Sargentiniová zdôraznila, že pri príprave správy sa opierala o zdroje, ktoré "nikto nemôže vážne spochybniť". Dokument podľa jej vyjadrenia nie je "zeleným pamfletom", ako tvrdí Orbánova vláda, ale "dôkladným" zoznamom existujúcich problémov.

Agentúra APA pripomenula výhradu maďarskej vlády, že europoslankyňa sa pri príprave dokumentu neskontaktovala so žiadnymi maďarskými orgánmi. "Pokúšala som sa, oni to vedia," reagovala Sargentiniová.

Podľa nej sa EP intenzívne zaoberá hodnotením stavu právneho štátu nielen v Maďarsku či Poľsku, ale aj v Rumunsku a sleduje stav slobody tlače na Slovensku i na Malte. "Maďarská vláda sa všemožne snaží správu i hlasovanie o nej očierniť, takisto neváha znevažovať ani mňa," dodala.

Za prijatie kritickej správy o Maďarsku hlasovalo 448 poslancov EP, 197 bolo proti a 48 sa zdržalo hlasovania. Na schválenie správy bolo potrebných najmenej 376 hlasov.

Zdroj: 24hod.sk (1), (2)

Zaujímavosti